Artvin’de Bazı İşletmeler Döner Fiyatını Düşürdü

HEDEF İSTANBULLU

Artvin’de kâh işletmelerin rekabete girerek cağ döner sermaye fiyatını 25 liraya kadar düşürmesi vatandaşları mutlu ederken; esnaf beyninde kıymet tartışmasına neden oldu. Artvin Esnaflar ve Sanatkarlar Odası Başkanı Onur Öngüner, odanın fiyatlarda kayırıcı limiti belirlediğini, tanıtmalık altında satışlarla ilgilendiren aynı yaptırımlarının olmadığını belirterek, “Tabi ki rakiplik olacak, ama burada sistem uymazlık görür” dedi. Artvinli etçi Fatih Kırıcı, küçükbaş hayvanların fiyatlarında birkaç benzeri düşüş olduğunu, ancak baştan yükseleceğini kaydetti.

Artvin’dahi gâh işletmeler, cağ döner fiyatını 25 liraya büyüklüğünde düşürdü. Fiyat düşüren işletme sahiplerinden Lütfü Mecnunca, şöyle konuştu:

“Banyo dönerde pilav üstü döner 25 liralık yaptım, halkımız yesin diye niteleyerek. Daha önceki 30 liraydı demin 25 lira yaptım, devam edeceğim vatandaşı kıygın etmeyeceğim. Maliyetlerimiz kendim yapıyorum ustalığı, eşim yanımda eşim havari oluyor, etimi kendim yapıyorum kendim kesiyorum, mahirane çalıştırmıyorum. Maliyetlerde evimize savsaklamak götürünce Allah’a şükredeceğiz. Şöyle söyleyeyim tamam rekabet vardır. Ego 30 liraya verdiğimde onlar de 25’e düştüler döneri. Onlar akıl dahi ben 25’e pilavı üstelik ekledim. Benim fiyatım 25 liralık, eş doyuyorsa tam doysun vatandaşımız. Bu böyle beş ay sürer yani. Bu işin dönüşü gayrimümkün. Çorba söz temsili mercimek, ezogelin 15, paça 20 liralık. Normal müşterimiz devam etmekte. Peki şu anda döner sermaye bitti, ikinciyi birlikte takmayı düşünmüyorum çünkü gayrı arkadaşlarımız de satsın.”

“İNDİRİM IKA GİBİ LÜKSÜMÜZ BULUNMAYAN KESİNLİKLE”

Fiyatlarda iskonto yapamayan döner kebap ustası Kenan Karaman ise “Artvin banyo döneri bedel bizim alışılagelen merbut olduğumuz kurumun vermiş olduğu fiyatlardı. Bu fiyattan satıyoruz. Bu fiyatlara bakıldığında talih genelinde doğrusu bir artım var. Temas tip ürünlerde ekmek olsun, domates, biber, etimiz, baharatları, kira, canlılık mevki genelinde ayrımsız artım var. Tabi artışlara bakarak bu alışılagelen antrparantez alışılagelen değil bir tık elan üstüne çıkılması gerekiyor. Şu zaman uymazlık ediyoruz, mebde kafaya geliyor gelmiyor. Bilindik iştirakçi fiyatları, sigorta fiyatları arttı, elektriğe remiks, bu ortamda kesinlikle düşüş yok. Düşürenler bilmiyorum, yani bizim öyle aynı lüksümüz bulunmayan banko” dedi.

“KUZU FİYATLARINDA DÜŞÜŞ OLUNCA FİYATLARIMIZA YANSITTIK”

Fiyatları düşüren pres sahibi Ömer Öztürk ise, şunları ifade etti:

“Cağ kebapta anca tıpkısı düşüncemiz oldu. Şuncacık fiyatların alta akla yatkın gelince karın, biz de bunu halka yansıtmak istedik. Kuzuda yüzdelik 20-25 düşüş oldu. Onu da yani halka duyurmak istedik. Hangi kadar süreceğini bilmiyoruz. İnşallah fiyatlar hakeza harcama. Şu dakika banyo döner kebap 100 gram 25 liralık meccanen. Normalde 50 liraydı 40 TL’den veriyorduk. Yılbaşından sonra remiks yapmamıştık. Yani şu kadar piyasa faziletli olunca biz bile yansıtmadık, insanlar yesin diye niteleyerek ağır sıklet gelmesin, vatandaşın bütçesine tahakküm gelmesin diye filhakika iskontolu veriyorduk. Demincek indirimi ağız ağıza yaptık. Biraz bile rakiplik başladı kişi aramızda. Şu anda fiyatlar da düşünce biz de yansıtmak istedik. İnşallah kül arkadaşlarımız de yansıtır. Maliyetler yukarda, vücut maliyetleri düşük amma elektriğimiz, kiramız, doğalgazımız bağımlı günce ürünlerimiz onlar haddinden fazla faziletkâr. Keşke onlarda düşse tallahi gelişigüzel devir hakeza devam ederiz. Ben Artvin’dahi Hemşin kuzusu görüyorsunuz budun yiyor ucuzlukta umu varmış. Tek gelmeyen insanlar yarım kilo ayrımsız kilo almaya başladı. Âdeta millet ete teşne diyelim, yani özlemiş. Tığ de böyle tıpkı anahtar olduk, inşallah devamını sürdürebilir arkaç getiririz. Sistem doya doya vücut düzlük.”

“FİYATLARIN DÜŞMESİ BİZLERİ MUTLU ETTİ”

Azrail Ekrem Durmuş, “Fiyatlarda düşüş oldu. Lokantayı görüyorsunuz içerisi yoğun artık vatandaş yiyor yemeğini. Bozuk Para olduğu üzere yiyor yemeğini. Irade birlikte haddinden fazla, bilcümle böyle gitmesini da istiyoruz yani. Çorba doğrusu 25 liraydı, döner sermaye oldu 25 liralık haliyle ikinci dönerini vuruyorlar. Bütün lokantalar tenzilat yapmış duyduğum kadarıyla seçkin yerde böyleymiş Artvin’da. Öğrenciler geldi temsil, öğrenciler hamle etti döner yiyelim diye yani cümle yiyebiliyor. Memnunuz yani bu durumdan. Bu buut çıktı sürerse elan dolgunca tamam, yani bu üç ilkokul çevrim hakeza olursa yersiz, birkaç ay bitmeme ederse haddinden fazla edisyon” dedi.

“ET DÖNERLE TAVUK DÖNERİN BİR OLMASI İMKANSIZ”

Tavuk döner sermaye işletmecisi Koçak Sert şunları söyledi:

“Tavuk döner sermaye yapıyorum fiyatlarımız şu anda elhak bizim üstelik revan piyasanın verdiğinden hor düşürdük. 25 liradan veriyoruz şu anda 30-35 liradan gidiyor. Piyasada tığ 25’e veriyoruz, hem mektepli kardeşlerimizin yeni geldiği için istinas süreci hem da ortalık durumu biliyor tümce gelişigüzel şeyi akla yatkın tutmaya çalışıyoruz, tabağımızı da o şekilde devam ediyoruz. Maliyetler bizi çok zorluyor önceki kabilinden değil biraz henüz düştük amma halkımız doysun. Kuzu dönerde o rakiplik, tavukta onlarınki ayrı bizimki ayrı. Vücut dönerle tavuk dönerin tıpkı olması imkansız gibi bir molekül. 25 liraya vücut döneri vermeleri dahi ne bileyim onlara eksik rakiplik, falsolu tıpkısı molekül gerçekte halk üzere gani. Ama etin alış fiyatıyla onu yapması zat bileceği öz, benim işim bu. Tavuk dönerin birlikte domates, kızartma, makarna veriyorum. Bunların fiyatları başa mebde kurtarıyor anca söyleyeyim size.”

“BU DÜŞÜŞ SUNİ BİR DÜŞÜŞ YAKINDA MÜSTEHAP”

Artvinli kasap Fatih Kötü ise eşit indirimini şöyle değerlendirdi:

“Malumunuz ülkemizde sâdır benzeri şeyin düştüğü görülmemiştir. Fiyatlarda düşüş bulunmayan, fiyatlar bütün yükselişte gidiyor. Fakat şu anda protez bire bir düşüş var o bile şundan kaynaklanıyor; yayladan bayağı inince haddinden fazla böyle benzeri asgari kabilinden küçükbaş hayvanların fiyatlarında beş altı bire bir gevşeme var. O üstelik geçicidir. Tekrar yükselecektir. Kucak kuzu gurubunda çokça minimum düşüş var yani düşüş demeyelim üstelik çoğalma olmadığı amacıyla düşüş yerine geçmektedir. Henüz bir artım olmadı yüzdelik on civarı ufak aynı düşüş var. Dönercilerin denk kırmasının bununla ilişik olacağını düşünmüyorum. Bu ağız ağıza rekabetle ilgilendiren ‘ego çok sattım sen çok sattın’, anca düşünüyorum. Çünkü maliyet hesabı diye tıpkı husus var. Sattığın husus vakit kaybetmeden cilt değil bunun beraberinde koyduğun bildirme gösterişsiz ayrımsız paket peçete dahi 40 teklik olmuş. Bunların hepsi ayrımsız maliyet ve paradır. Bunların hepsini işletmeci hesaba vurduğunda 40 liraya birlikte işin içinden çok ağırlık çıkarken, 25 liraya şüphesiz servet kazanacak? Şimdi bende aynı zamanda beyaz zehir deri grubu birlikte var. Tavuk bile satıyoruz. Tavuğun fiyatı 50 liradan, bonfile sabık hafta 60 teklik oldu. Yani takkadak bire bir haftada yüzde yedi kadar remiks oldu. Şimdi tavuk böyle benzeri şekilde olduğu devir kırmızı ten bu kadar düşmesi alışılagelen tıpkı fenomen değil, ağız ağıza rekabet için yapılan benzeri şey fiyatların düşüşüyle alakadar değil. evet bunu yansıtmıyor banko mahiyet ayrımsız madde değil. Bu müstear tıpkı özdek rekabetten kaynaklı tıpkısı husus.”

“BELİRLENEN FİYATIN ÜZERİNDE SATILIRSA MÜDAHELE EDEBLİRİZ”

Artvin Esnaflar ve Sanatkarlar Odası Başkanı Onur Öngüner ise şunları söyledi:

“Artvin’de 100 gramlık döner kebap fiyatı, fiyat tarifesinde 40 TL’dir. Amma rekabet kurumu veya erkin piyasa diye devlet genelimizde serbestlik diye ayrımsız gündem var. Biz dip limiti belirleriz, tarifemiz odur amma altında karşılık satışında üstelik bizim tıpkısı yaptırımımız birlikte namevcut. Uygulama noktasında birlikte herhangi bir uygulamamızda söz konusu değildir. Ama tabi ki dahi bu işlemler gür bir şeyler değil. Bağımlı kim rekabet olacak, ama burada hep uymazlık görür. Esnaf arkadaşlarımızı mülakat ettim. Falanca vadi yapıyorsa ben bile bu fiyata çekiyorum diye niteleyerek bahis söylediler. Ego erte veya bu hafta içre bu arkadaşları toplayacağız, bunlar Artvin’imize afiyet getirmez, esnafımıza engel getirir. Artvin Esnaf Odaları ve Birliğimizin rastgele şekilde değer tenzil konusunda tıpkı yaptırımımız yoktur böyle benzeri yetkimiz yoktur.”

Share: