Artvin’de 6. Arsıulusal Off-Road Yarışları yapıldı

Artvin’üstelik 6’ncısı düzenlenen Arsıulusal Off-Road Yarışları yapıldı.

Artvin Valiliğinin koordinesinde Artvin Off-Road Kulübü marifetiyle 1200 rakımlı Kafkasör Yaylası’nda planlı yarışlara, Türkiye’nin beraberinde Gürcistan, Azerbaycan, İran ve Irak’tan ekipler katıldı.

Araçların motor gücüne bakarak S1, S2, S3, S4 ve S5 kategorilerinde 25 ayrımlı kulüpten 70 kol, 32 kapıdan oluşan 1800 metrelik takatli parkuru en acul ve hatasız şekilde bağlamak amacıyla kıyasıya savaşım etti.

Seyirci ve orman etabı tevessül etmek amacıyla iki etaptan oluşan, yapay kabarıklık ve çukurlarla zorlaştırılan parkurda yarışmacılar kimi zaman dayanıklı anlar yaşarken mekanik aksaklık sebebiyle parkuru bitiremeyen vesait iş makineleriyle pistten çıkarıldı.

Yarışlarda S2 kategorisinde yarışan Ömer Ateş-Ekrem Turhan çiftinin uzlaştırıcı, başlangıçtan güdük süre sonraları çamur kırcı çukurda ilerlerken kontrolden çıkarak devrildi.

Sürücü Izdırap ve yardımcısı Turhan, kazadan dokunaklı almadan kurtuldu.

Katılımcılar organizasyondan memnun

YANLIŞSIZ Fırka Artvin Milletvekili Erkan Teber ve Artvin Ilbay Yardımcısı Ömer Dereci’nin birlikte Artvin Off-Road Kulübü yerine parkurda yarışması özden izlendi.

Saylav Balta, yarışlar öncesinde gazetecilere, Artvin’in nüfusuna oranla off-road oyunlarına genişlik çok deste duyan illerinden biri olduğunu söyledi.

Artvin’deki bu ve aynı etkinliklere, destek amacıyla benzer olduğu büyüklüğünde katılmaya çalıştığını tamlayan Balta, “Zaman pilot koltuğuna oturduk. İlk tecrübem olacak. Co-pilotum emir verecek, ben dahi basacağım gaza. Yarışı tutturmak amacıyla piste çıktık.” dedi.

Balta, bu etkinliklerin kentin tanıtım ve turizmine büyük yardım sağladığına belen ederek, “Bugün burada binlerce adam var. Çok sayıda bu sporla ilgilenen Artvinli sporcu var. Türkiye’deki off-road yarışlarında Artvinli sporcular şanlı yere erbap. Artvin’birlikte bu spora bağ yavaş yavaş artıyor. Böylesine bıkılmayan bir doğanın içinde bu tür etkinliklerin olması kentin turizmi için üstelik çokça mehabetli ve kızıl.” diye niteleyerek konuştu.

Yarışlara S3 kategorisinde katılan Emre ve eşi Büşra Kavaz, performanslarıyla seyircinin beğenisini topladı.

Emre Kavaz, Artvin Off-Road Kulübü yerine yarıştığını, yarışların haddinden fazla heyecanlı ve latif geçtiğini söyledi.

Büşra Kavaz bile evvel yarışı olduğu üzere çok heyecanlandığını vurgulayarak, “Dokunaklı ayağım titredi. Akıbet dakika bir iki kalsın vazgeçiyordum. Haddinden Fazla zevkliydi. Herkesin bu duyguyu tatmasını isterim.” değerlendirmesinde bulundu.

Organizasyon, kategorilerinde dereceye giren sporculara ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Share: