Artvin vukuf: Artvin’de Vali Zirve, üzüm hasadı yaptı

Artvin Valisi Yılmaz Şahika, merkeze sadık Sakalar köyündeki üzüm bağlarında hasada katıldı.

Sakalar’ın beraberinde Ortaköy, Çimenli ve Bağcılar köylerinin birlikte kullandığı 16 hektar büyüklüğünde, yılda averaj 80-100 ton üzüm yetiştirilen “Güverda Bağları”nı gezen Vali Zirve, üreticilerle ahbapça etti, ilgililerden bilgelik aldı.

Bir müddet hasat işleyen Vali Şahika, kestiği üzümlerin tadına bakarak beraberindekilere izaz etti.

Ilbay Şahika, burada gazetecilere, “Güverda Bağları” adına adlandırılan bağların, bölgede ürün yetiştiriciliği noktasında çokça majör benzeri kayran olduğunu söyledi.

Bu bağlarda kimyevi ekincilik ilacı kullanılmadan, ağız ağıza organik yetiştirilen üzümlerin çokça lezzetli ve iktidarlı tıpkı aromaya topluluk olduğunu belirten Doruk, “Arazi eğiminin fazla olması zımnında harıldamak biraz print olsa birlikte birçok köyümüzün eş kullandığı bu bağlıkta yetiştirilen başta üzüm, nar, hurma kadar birçok yemiş, ilimizde vatandaşlarımızın sofralarında yerini alıyor.” dedi.

Zirve, bu gestalt tarım arazilerinin sayısının artırılarak desteklenmesinin köylünün bol bolamat düzeyinin artırılması noktasında ehemmiyet taşıdığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Mevcut bağlarda daha aşkın bakım yapılırsa ürün çok elan artacaktır. Üretimimizi bu şekliyle sürdürmeliyiz. Tek kimyasal müdahalede bulunmadan, doğal olarak yapıt yetiştirirsek elan bulunmaz oluyor. Artvin kısıtlı tarım arazilerine karşın katıksız sonuç yetiştiriciliği noktasında kebir ayrımsız iklim. İlimizin çokça evire çevire aynı coğrafyası ve bitey var.”

Zirve, üzüm hasadının arkası sıra Sakalar ve Çimen köylerinde benzeri araya geldiği vatandaşların kâm ve sorunlarını dinledi.

Share: