Artvin veri… Dron – Baraj nedeniyle akarsu altında kalacak Yusufeli ilçesi eskimemiş namına taşınmaya başladı (1)

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Hava, baraj nedeniyle akarsu altında kalacak Artvin’in Yusufeli ilçesinin bakir iskân alanlarına taşınmaya başladığını bildirdi.

Bakan Gurur, sosyal iletişim araçları hesabından Yusufeli ilçesinin taşınmasına ilişik paylaşımında, İçişleri, Ulaştırma ve Enfrastrüktür, Ekincilik ve Orman bakanlıklarıyla halk birliğiyle çalıştıklarını belirtti.

Hava, “TOKİ’mizle inşasını yaptık. Türkiye’nin sunma büyük iskan projesinde sona geldik. Baraj nedeniyle sular altında kalacak Yusufeli ilçemizi bakir hesabına taşımaya başladık. Kullanılmamış Yusufeli’ni tığ çok beğendik.” ifadelerini kullandı.

Köylerin huruç süreci bitmeme ediyor

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından yapılan açıklamaya bakarak Yusufeli ilçesinin taşınmaya başladığı yıpranmamış yerleşim yerinde 4 etapta, İçişleri, Tarım ve Orman, Iblağ ve Altyapı bakanlıklarıyla koordineli yürütülen çalışmalar sürüyor.

Bu kapsamda TOKİ vasıtasıyla 7 köyde yöresel mimariye akla yatkın 2 kıvrım modern evler yapıldı ve bütün 520 karye evi düz yazı edildi. Madun ve eğin çatı ile çatı ve yer düzenleme çalışmaları tamamlanan 2 etap taşınmaya amade hale getirildi.

Eskimemiş iskân yeri 2 bin 698 basamak, 321 hisse senedi yeri ve 22 arsayı kapsıyor.

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bina İşleri Genel Müdürü Banu Arslan, konuya ait değerlendirmesinde “Planladığımız takvime uyduk. 1. ve 3. bölgede şu anda 70’e mail vatandaş ve biraz esnafın nakil sürecini başlattık. Taşınması gereken 7 karye vardı. Burada 1 köy daima taşındı. Özge köylerin bile hicret süreci devam ediyor.” bilgisini verdi.

Kamu binalarının taşınma sürecinin 2 hafta önce başladığını hatırlatan Aslan, “Imdi okullarımızın taşınma süreci planlanmaya başladı ve kamu binalarımız de akıcı hizmet veriyor.” ifadesini kullandı.

Baraj akarsu tutmaya amade

Artvin Valisi Yılmaz Doruk üstelik yeni Yusufeli kaza merkezinin yapılaşmasının tamamlandığını bildirerek, “Vatandaşımızdan doğruluk sahibi olanların birlikte kuralarını çektik ve şu anda yerleşime başladık.” bilgisini verdi.

Baraj inşaatının tamamlandığını duyuran Zirve, “Baraj şu dakika su tutmaya amade halde. İnşallah kısa süre içerisinde kullanılmamış Yusufeli’ne taşınarak, barajda su tutmaya başlayacağız. Vatandaşlarımız çok memnunlar.” açıklamasını yaptı.

Share: