Artvin ve Rize’den deprem bölgesine takım ve personel sevki sürüyor

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ilde hareketli olan depremler nedeniyle Artvin ve Rize’den ekiplerin bölgeye sevki bugün üstelik bitmeme etti.

Artvin Valisi Yılmayan Doruk, Artvin 112 Davet Merkezi’nde oluşturulan Deprem Yardımları Toplama ve Koordinasyon Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, icraat karşı hikmet aldı.

Vali Zirve, burada AA muhabirine, deprem bölgesine Artvin’den 116 iş makinesi ve açkı ile 380 şahsiyet kol gönderildiğini söyledi.

Türkiye tarihinin en iri felaketlerinden birisini yaşamanın dip üzüntüsünü yaşadıklarını tabir fail Şahika, “Bu hareket tehlikeli manada fert kaybı ve hasara öğün açtı. Depremin evvel saatinden itibaren oran kendisine kombinasyon yerine bölgede faaliyetlere başladık.” dedi.

Yer Sarsıntısı sonrası bölgede tahaffuz, giyim, azık kadar ihtiyaçların ortaya çıktığını kaydeden Zirve, şöyle konuştu:

“Ülkemiz genelinde balaban kampanya başlatıldı. Bizde Artvin’de göçük kaldırma, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması üzere AFAD koordinesinde mesai başattık. Enkazın kaldırılması amacıyla bölgeye 116 hisse senedi makinesi gönderdik. 380 kişi kadarda fahri ve kamu kuruluşlarından vatandaşlarımız zelzele bölgesinde kontrol kurtarma ve müzaheret faaliyetinde yatmak için bölgeye gitti. Vilayet adına başlattığımız müzaheret kampanyasına Artvinlilerin yoğun ilgisi ve fedakarlığı var. Yoğun aynı ortaklık var. Özellikle battaniye kabilinden, su gibi, gerekseme malzemelerini gerçekleştirme ederek bölgeye gönderiyoruz.” diye konuştu.

Vali Şahika, daha sonraları yardım tırlarını zelzele bölgesine uğurladı.

Rize

Rize’de amme gurur kuruluşları, sivil toplum örgütlerinden 734 arama istirdat personeli, 60 aksiyon makinesi, 101 kamyon, 222 kurgu, 6 ambulans ve 5 itfaiye bölgeye gönderildi.

Rize Tecim Sanayi Odası Başkanı Şaban Eren Karamehmetoğlu, Rize’deki otelcilerin depremzedeleri yatırmak istediklerini kendilerine bildirdiklerini, bunun için amade olduklarını söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz ise zelzele bölgesinde kısaca 2 bin öğrencilerinin olduğunu ve ulaşmaya çalıştıklarını, bilcümle öğrencileri aileleri ile birliktemisafir etmeye amade olduklarını kaydetti.

Share: