Artvin ruzname haberleri: Baraj zımnında akarsu altında kalacak Yusufeli ilçesi kullanılmamış namına taşınmaya başladı

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Hava, baraj nedeniyle su altında kalacak Artvin’in Yusufeli ilçesinin yeni iskân alanlarına taşınmaya başladığını bildirdi.

Bakan Gelgel, toplumsal iletişim araçları hesabından Yusufeli ilçesinin taşınmasına ilgili paylaşımında, İçişleri, Ulaştırma ve Enfrastrüktür, Tarım ve Orman bakanlıklarıyla ahali birliğiyle çalıştıklarını belirtti.

Hava, “TOKİ’mizle inşasını yaptık. Türkiye’nin yer iri iskan projesinde sona geldik. Baraj zımnında sular altında kalacak Yusufeli ilçemizi kullanılmamış hesabına taşımaya başladık. Yıpranmamış Yusufeli’ni biz çok beğendik.” ifadelerini kullandı.

Köylerin hicret süreci bitmeme ediyor

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Yusufeli ilçesinin taşınmaya başladığı yıpranmamış yerleşim yerinde 4 etapta, İçişleri, Tarım ve Orman, Iblağ ve Enfrastrüktür bakanlıklarıyla koordineli planlı icraat sürüyor.

Bu kapsamda TOKİ marifetiyle 7 köyde lokal mimariye akla yatkın 2 eğik çağdaş evler yapıldı ve mecmu 520 köy evi inşa edildi. Alt ve dal yapı ile yapı ve kasaba düzenleme çalışmaları tamamlanan 2 hamle taşınmaya hazır ağıl getirildi.

Bakir yerleşme yeri 2 bin 698 basamak, 321 gelişim yeri ve 22 arsayı kapsıyor.

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bina İşleri Umumi Müdürü Banu Aslan, konuya ilgili değerlendirmesinde “Planladığımız takvime uyduk. 1. ve 3. bölgede şu anda 70’e mail yurttaş ve birkaç esnafın nakil sürecini başlattık. Taşınması müstelzim 7 köy vardı. Burada 1 karye baştan sona taşındı. Diğer köylerin üstelik barhana süreci bitmeme ediyor.” bilgisini verdi.

Kamu binalarının hicret sürecinin 2 hafta önce başladığını hatırlatan Arslan, “Imdi okullarımızın göç süreci planlanmaya başladı ve amme binalarımız da okunabilen hizmet veriyor.” ifadesini kullandı.

Baraj akarsu tutmaya amade

Artvin Valisi Yılmaz Şahika dahi kullanılmamış Yusufeli kaza merkezinin yapılaşmasının tamamlandığını bildirerek, “Vatandaşımızdan adalet sahibi olanların dahi kuralarını çektik ve şu anda yerleşime başladık.” bilgisini verdi.

Baraj inşaatının tamamlandığını duyuran Zirve, “Baraj şu zaman akarsu tutmaya hazır halde. İnşallah bodur müddet içerisinde yeni Yusufeli’ne taşınarak, barajda akarsu tutmaya başlayacağız. Vatandaşlarımız haddinden fazla memnunlar.” açıklamasını yaptı.

Share: