Artvin ruzname haberleri… Artvin’de taşkın yağışlar kestane balının verimini düşürdü, fiyatlar tavan yaptı

Artvin’de aşırı yağışlar kestane balının verimini düşürdü, fiyatlar tavan yaptı

ARTVİN – Artvin’de yağışlı havalar kestane balının rekoltesini düşürdü, fiyatlar ise tavan yaptı. Kilo fiyatı geçtiğimiz sene 250 liradan satılan kestane balı bu yıl 800 liradan satışa sunuldu.

Artvin’de kestane ağaçlarının çiçeklerinden ürettikleri kestane balı, adeta şifa deposu. Antipatik algınlığından, hücre yenilemeye, çocukların gelişiminden, geçit ağrılarına bir nice derde onma adına kullanılıyor.

Her sene Ağustos ayında başlayan ve Eylül ayına kadar devam eden bal hasadı sona ermesinin ardından, çeşit soy ballar raflarda yerin aldı. Ancak bu sene Artvin’de yağışların aşkın olması kestane balının rekoltesini düşürdü. Geçen yıl kilo fiyatı 250 liradan satılan kestane balı bu sene 800 liradan satışa sunuldu.

Bal üreticisi İhsan Yılmaz kestane balın veriminin az olmasının yağışlardan kaynaklı olduğunu anlatım etti. Rekolte düşüklüğünün fiyatlara yansıdığını ifade fail Yılmayan “Kestane çiçeğinin olduğu devir yani arıların bal yaptığı devir mevsimlerin haddinden fazla yağışlı geçmesi. 40 ahit daim yağmur çalışkan oldu. Bu bile rekoltenin düşük olmasına faktör oldu. Geçtiğimiz sene 250 liradan sattığımız kestane balı bu sene

Share: