Artvin haberleri… Yusufeli eskimemiş iskân durumunda okullar 24 Ekim’de açılacak

Artvin Valisi Yılmayan Şahika, Yusufeli Barajı ve HES Projesi zımnında su altında kalacak kaymakamlık merkezindeki okulların, kullanılmamış yerleşim adına taşınarak 24 Ilk Teşrin 2022 tarihinden itibaren yetişek öğretime burada bitmeme edeceğini söyledi.

Ilbay Zirve, Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Umumi Müdürü Banu Aslan, DSİ Umum Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu, DSİ Genel Müdürlüğü Kamulaştırma Kat Başkanı Hasan Eler ve YANLIŞSIZ Parti Artvin Saylav Erkan Teber ile kullanılmamış iskân durumunda incelemede bulundu.

İncelemenin arkası sıra Vali Zirve başkanlığında DSİ 26. Havza Müdürlüğünün şantiye binasında buut yorum toplantısı yapıldı.

Zirve, derinti sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, taşınma sürecinin tamamlanması üzere bakir yerleşim yerinde devam eden işleri incelediklerini belirtti.

Yeni kaymakamlık merkezinde akarsu, zindelik, kanalizasyon üzere sistemlerin vatandaşların taşınmasına amade arkaç getirildiğini söyleyen Zirve, “Vakit Kaybetmeden ikinci etaptaki 8 blokta bazen nekais var. Onlar da arz kısa sürede tamamlanacaktır. Vatandaşlarımız istedikleri ahit hızlı aynı şekilde yıpranmamış evlerine taşınabilirler.” dedi.

Vatandaşların gördükleri eksiklikleri koordinasyon merkezine bildirmeleri halinde bunların ivedili bire bir şekilde giderileceğini dile getiren Vali Zirve, sürecin sağlıklı bire bir şekilde ilerlediğini ifade etti.

Bu süreçteki en koskocaman konulardan birinin üstelik okulların taşınması olduğuna dikkati calip Doruk, şunları kaydetti:

“Bu süreci bugünkü toplantıda gözden geçirdik. Lüzumlu göç işlemleri, lazım servis planlaması, yiyecek içmece durumu, ekol bahçesi ve etrafıyla muvasala yollarının güvenliğini birlikte dikkate alarak vacip planlamalarımızı yaptık. Anaokulu ve sakat öğrencilerimizin taşınması üzere dahi ayrı bir planlama yaptık. Bu çalışmalarımız ve planlamalarımız neticesinde 24 Ekim 2022 tarihinde kül okullarımızın yıpranmamış yerleşme durumunda açılmasına komisyon namına değişmeyen verdik. İnşallah 24 Teşrinievvel bakımından okullarımızı eskimemiş iskân yerinde açacağız ve 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı’nı kullanılmamış kaymakamlık merkezimizde balaban tıpkısı coşkuyla kutlayacağız.”

Toplantıya, Yusufeli İlçe Kaymakamı Hüseyin Zeybek, Yusufeli Şehremini Eyüp Aytekin, DSİ 26. Toprak Müdürü Kerem Tokalak, İl Inanma Müdürü Sinan Ergen, İl Güllabi Komutanı Bitirmiş Miralay Sebep Hürmetli, İl Hususi İdaresi Umumi Sekreteri Ömer Dereci, Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Katip Çiçek, İl Milli Terbiye Müdürü Gönüllü Enerjik, İl Sağlık Müdürü Gürol Köroğlu, Ocak ve Içtimai Hizmetler İl Müdürü Şentürk Ağırbaş, İl Umumi Meclisi Başkanı Furkan Çakmak, AK Fırka Artvin İl Başkanı Fatih Tahtalı ve sair ilgililer katıldı.

Share: