Antalya’da rahvan at yarışları dem kesti

Antalya’da rahvan beygir yarışları koku kesti

ANTALYA İbradı Belediyesi, Ormana Rahvan Atçılık ve Anadan Görme Sporlar Kulübü ile Ormana Yardımlaşma ve Kalkındırma Vakfı aracılığıyla bu sene 9′. akarsu düzenlenen Geleneksel Ormana Rahvan At Yarışları acemi yılkı atlarıyla anılmış Eynif Ovası’nda yapıldı.

Temsili Selçuklu kervanı geçişiyle başlayan ve Türkiye’nin değişik yerlerinden mevrut atçıların katılımı ile yapılan yarışlar mülevven görüntülere sahne oldu. Yüzlerce seyircinin izlediği yarışmalara İbradı Şehremini Serkan Küçükkuru, Alanya Belediye Reisi Kesat Yücel, 9’ncu çağ konkur ağası Süleyman Bahadır ve komite üyeleri katıldı.

Türkiye’nin türlü yerlerinden gelen 57 atın katılımıyla gerçekleşen yarışmada, baş, başlangıç şeş, balaban orta, hoşur itidalli, öğün bitiren Beygir, kere mütemmim tay, kez tüketici ikili denktaş, demet, kuartet yatak, müselles yatak, ikili emsal, dolay atları ve safkan zenci atları kategorilerinde yapıldı.

Toplamda 60 bin TL dürü dağıtılan yarışma, Türkiye Anadan Görme Spor Dalları Federasyonun nezdinde gerçekleşti.

Ormana Rahvan Atlama Beygiri Yarışları yarış sorumlusu Mustafa Akış, 90 dönümlük Eynif Ovası’nın Osmanlı’dan artan andaç bir plato olduğunu söyledi. Ormanalılar adına Rahvan Beygir Yarışlarının bu yıl 9’ncusunu düzenlediklerini anlatan Akın, ” Afyon, Konya, Isparta, Beyşehir, Alanya, Side, Serik ve farklı yerlerden gelen atlarla konkur yaptık. Yarışmaya bozulmamış rahvan atlarda geldi. Antrparantez yol tüketici ismini vermiş olduğumuz devasal çabuk rahvanlar vardı. Bu sene Eynif Ovası’nda çabuk rahvanların alası dediğimiz posta bitirenlerin arka bölümü kendisine yarıştırdık” dedi.

“57 adet atlama beygiri geldi”

Yarışmalara 57 adet atlama beygiri geldiğini söyleyen Atak, “Geleneksel yarışmamız neşe havasında geçti. Bu geleneğimizi gelecek nesillere aktararak asırlarca süregelmek istiyoruz.. Yarışmada dereceye girenlere mülk ve kupa ödülleri verdik. Ayrıca 3 evlat atçılık yapmış Serik ilçesinden İzzet Kirlioğlu ve Beyşehir ilçesinden Erdal Poyraz’a özel atçılık nişanı takdim ettik” diyerek konuştu.Share: