Antalya’da matbua israfını çelmek için çiftçilere toprak numunesi ahiz eğitimi

Ekincilik kenti Antalya’da çiftçilerin çok basılmış kullanımını hafifletmek ve yersiz maliyetten müzaheret etmek amacıyla yer analiz çalışması başlatıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığınca “Yer Analizi Projesi” hayata geçirilerek, kent merkezi ve 19 ilçede proje uygulanmaya başlandı.

Bitkisel Istihsal ve Terbiye Idarehane Müdürlüğünde vazifeli Tarım Faziletkâr Mühendisi Nermin Dede Katarakt, Tümsekli ilçesinde çiftçilere arazi numunesi alma eğitimini kuramsal ve kullanışlı kendisine anlattı.

Çiftçiler, aldıkları yerey numunelerini Büyükşehir Belediyesine tasdik ederek, ücretsiz verilen çözümleme hizmetiyle toprağın durumuna göre tezek ve kitap seçimi yaparak, verimi faziletkâr zürriyet, fide ve fidanları toprakla buluşturabilecek.

Efdal verim, kaliteli kitap kaldırmak ve makul gübrelemeyi teşvik etmek üzere başlatılan faaliyet, mecmu ilçelerde sürdürülecek.

Katarakt, çiftçilere arazi analizi yaptırma alışkanlığı vermek amacıyla faaliyet yaptıklarını bildirdi.

Bitki sağlığının önemine meni fail Katarakt, “Analizlerle yetişecek bitkinin büyümesi ve mebzul mahsul alınabilmesi üzere toprakta noksan olan bitki elementi tayin ediliyor. Sonunda çiftçimizin yersiz gübre kullanımını önleyerek, toprağın yapısını üstelik korumuş oluyoruz. Tahlil yapılmadan toprağa sunulan gübrenin bitkiye ve toprağa zarar vereceği üzere yersiz yere harcanan basılmış

ekonomik kendisine kayıplara öğün açacaktır.” ifadelerini kullandı.

Çiftçilerle eğitime katılan Tümsekli Çamyuva Mahalle Muhtarı Rıdvan Vicir ise bilinçli ekincilik düzenlemek üzere arazi analizinin kebir olduğunu, yerey numunesinin zahir alınacağı konusunda bilgilendiklerini vurguladı.

Share: