Antalya marifet! Kumluca’da uray işçileri greve başladı

Kumluca’da belediye işçileri greve başladı

İşçiler, belediye uğrunda “Bu işyerinde grev var” pankartı açtı

ANTALYA – Antalya’nın Kumluca ilçesinde Kumluca Belediyesinde bire bir takım işçinin işten çıkartılması ve toplu aksiyon sözleşmesinde neva sağlanamaması zımnında işçiler, alınan grev kararını uygulamaya başladı. Cumhuriyet Altını Meydanı’nda toplanan işçiler, belediye uğrunda “Bu işyerinde grev var” pankartı açtı.

Genel İş Sendikası Antalya Şubesi Başkanı ve DİSK Akdeniz Kesim Temsilcisi Vedat Oldukça, yaptığı matbuat açıklamasında, Kumluca Belediyesi ile gerçekleştirdikleri görüşmelerde uzlaşmaya varılamaması zımnında grev kararı aldıklarını söyledi. Kumluca Şehremini Mustafa Köleoğlu ve uray yönetiminin görüşmelerdeki ters tutumları ve sendikalı işçilere yapılan baskılar, işten tart ve aksiyon değişikliklerinin kendilerini bu kararı almaya zorladığını rapor fail Hasis, “Bizim yegâne derdimiz işten çıkartılan arkadaşlarımızın işe dönmesi ve şehremaneti emekçisi arkadaşlarımızın emeklerinin karşılığını alması. Seçme nev anlaşmaya hazırız fakat haklarımızı alana büyüklüğünde mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Belediyenin kontra tutumu cihetiyle konu sevap aşamasına da gelemedi

Yüksek ücret istendiğini iddiasıyla kamuoyuna hatalı bilgelik verildiğini belirten Küçük, kesinlikle hakeza bir talepleri olmadığını, Kumluca Belediyesinin damarı bozuk tutumu nedeniyle yapılan cemi görüşmelerde tek zaman sevap pazarlığı aşamasına gelinmediğini vurguladı. Kumluca Belediyesinde grev kararı alan 37 işçiden bazıları “emek barışını bozmaya yeltendikleri” gerekçesiyle işten çıkarılmıştı. Yaşanan kül bu vaziyetler Kumluca Belediyesinin Ilk Teşrin Kocaoğlan Bayağı Divan toplantısına taşındı. Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, Ekim Ayı 9 maddelik gündem maddelerini görüşmeden ilk işçilerin iş bırakımı kararı almasını eleştiren açıklama yaptı.

“Biz bunu kabul edemezdik”

Başbuğ Köleoğlu yaptığı konuşmada, “Kadrolu işçilerimizle mutabakata varabilmemiz amacıyla masamızı kurduk. Kanuna makul aynı şekilde mukayyet tekliflerimizi masamıza koyarken tek taraflı kendisine ihtilalci iştirakçi sendikamız ikinci ayrımsız öneri veya antant yolunu seçmeyerek masayı terk ettiler. DİSK’ten benzeri yetkili Kumluca belediyesi Reislik Makamımda ahbaplık etmek için talepte bulundu. Kumluca Uray Başkanlık makamımıza kabul ettik. 25 bin 800 üzere bir cirim konusunda bildirme etmeleri doğrultusunda tığ heyet yerine dedik ki her yıl benzeri bütçe oluştururuz. Demincek yılın ortasında 25 bin 800 kabil tıpkısı teklifin gelmesi dolayısı ile hep maaş sistemini hep bütçe sitemini Kumluca Belediyesini adeta bir anda tepetaklak olmasını sağlayacak olan tıpkısı teklif karşısında biz bunu kabul edemezdik. Devrimçi İş Sendikasından aynı çıkışlı makamıma geldi. Masaya elini koydu ve dedi ki ‘Bizim belirlemiş olduğumuz rakam üzere diz çökeceksin ve imzalayacaksın” dedi diyerek konuştu.

“Bizim başkanımız yıldırma ediliyorsa savcılığa harcama şikayette bulunur”

Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu’na tehdit ediliyorsa hastalık şikayette bulunmadığını soran Doğru Parti Kumluca Belediye Sedir Üyesi, Ak Öğür Kol Sözcüsü Mehmet Bağımsız Milletvekili Erkan ise “Bizim başkanımızı tıpkı sendika başkanı gelip zılgıt ediyorsa benim başkanım Cumhuriyet Altını Savcılığına gidecek sendika temsilcisi üzerine cürüm duyurusunda bulunacak. Bu konuda sizden ivedili aksülamel bekliyoruz. Görüyorsunuz çıktı pusat alınan bir sistemdeyiz. Size bu kadar sert bire bir şekilde diz çöktürmek kelimesini kullandıysa çekmece bunun cezasını çekecek” sözlerine kayran verdi.

“Tehditle baskıya zorla işimiz gayrimümkün”

Devrimci İş Sendikası Toplu Inikat Kat Başkanı Alçak Çalışkan ise “Bu zümre şeyler dokunaklı şeylerdir. İspatla kendileri mükelleftir. İki çuval para ile gelmişim. Benzeri sefer şunu kesin söyleyebilirim. İki çuvalı bırak o iki çuval dediği paranın binde birini elan ego yana yana görmedim. Geçen seferde Audi ile buraya geldi beni gözdağı etti dedi. Ben hayatım süresince Audi’ye da binmedim, biz işçiyiz. Tehditle baskıya zorla işimiz imkânsız. Tığ emekçiyiz. Biz sınıfımızın buradaki dileklerini dile getiriyoruz. Grev aşamasına geldik. Burada kanuncu süreçler bizi buraya getirdi. Belediyenin pahal, manasız ve hala ilaç eden damarı bozuk tutumları ile bu noktaya geldik. şehremini bu görüşmelerin tek birine katılmadı. Mecliste söylediği danışmalar, ne müzakerelere katıldın. Ki ne yaptı bu müzakerelerde Emek bakanlığını bilgileri belgeleri bütünü ortada. Hepsini açabiliriz. Cemi bölüt açabiliriz. Ego buradan şunu nida ediyorum. Tam divan üyelerimizin dahil olduğu bizlerin ve işçilerimizin olduğu gayet içtinap etmek ve kardeş kardeş belgelerle konuşalım” açıklamasına yer verdi.

Share: