Antalya iktisat haberi… Alanya’da Ekincilik ve Teknolojileri Mülakat Fuarı kapılarını açtı

Alanya’da Tarım ve Teknolojileri Kavuşma Fuarı kapılarını açtı

Kaymakam Ürkmezer, “Çocuklarımızın ekincilik bölümlerine yönlendirilmesini istiyoruz”

ANTALYA – Alanya 1. Ekincilik Hamlesi Ekincilik ve Teknolojileri Mülakat Fuar’ında ziyaretçilerine kapılarını açtı. Pandemi sürecinin besin ve tarımın önemini gösterdiğini dile getiren Kaymakam Ürkmez, ” Antalya’nın türlü yerlerinde tarım liseleri açılıyor. Çocuklarımızın ekincilik bölümlerine yönlendirilmesini istiyoruz” dedi.

Alanya’da planlı 1. Alanya Ekincilik Hamlesi çerçevesinde Tarım ve Teknolojileri Buluşma Fuarı zaman başladı. Kestirmece 50 devir temsilcisi firmanın stant açtığı fuar 6-7-8 Ilk Teşrin tarihleri arasında Alanya Belediyesi Bağlı Münasebet alanında ziyaretçilerini ağırlayacak. Tarım alanında gübreden fidelere, çağ panellerinden motorlu araçlara kadar mukavim haddinden fazla ürün tanıtımı yapılıyor.

Alanya’da 57 bin dekar alanda zirai istihsal yapıldığını tamlayan İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, “Alanya’mız ekincilik ve turizmin bağırsak içe geçtiği ayrımsız şehrimiz. Bizim turizmin yanında ağır sıklet ekincilik üretimimiz var. Alanya’nın 22 bin hektar alanda zirai üretimi yapılan toprak var. Tahminî 57 bin dekar alanda her türlü meyveyi üretmekteyiz. 27 bin dekar alanda bile acayip şeş üretimimiz var. Türkiye’nin temas yerinde yetişen ürünler Alanya’da yetiştirilmekte. 2012 yılında 250 dekar alanda avokado üretilirken zaman 15 bin 500 dekar alana balkon durunda. 750 dekar alanda sıçandişi şeş muz üretimimiz var iken 14 bin 200 dekar alana çıktık. Yeni ürünümüz olan mango üretimi yapmaktayız. 4 bin 250 dekarda domates, 10 bin 400 dekarda budala üretimimiz var. Tarımın seçkin alanında rakamsal namına üstelik istihsal adına da önde” dedi.

“70 dönün arazide tropikal kâr istihsal merkezi kuruyoruz”

İlki düzenlenen Alanya Ekincilik Hamlesinin doğru olmasını dileyen Alanya Belediye Başkanı Hiçlik Tasavvur Yücel, Alanya tarımı denildiğinde bir zamanlar narenciyenin geçmiş akla geldiğini söyledi. Sonuç dönemlerde mukavim çokça tropikal meyvenin dolay plana çıktığını belirten Komutan Yücel, “Avokado ilkin koyulmak amacıyla birçok tropikal nişane ile öne çıkmaktadır. Kentimizde 38’i fazla çeşitte tropikal meyve yetişmektedir. Bir zamanda Alanya’üstelik tropikal im tanıtımını arttırmak, insanları toprağa terk etmek ve çiftçiliğe haydi üzere Elikesik Mahallesinde 70 dönüm yerey üstünde hobi bahçeleri ve tropikal meyve tanıtım merkezini kuruyoruz. Kültür Odası ve Alanya Hamdullah Tehlikesiz Vakur Üniversitemiz ile kuracağımız seralarda yerel ve yabancı misafirlerimize tropikal meyvelerin elbet yetiştirildiğini bu ürünlerin tanıtımını yapacağız. Fide yetiştiriciliği yapıp, çiftçilerimize ücretsiz dağıtım yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Çocuklarımızı ekincilik bölümlerini yönlendirin”

Pandemi sürecinin gıda ve tarımın önemini civar plana çıkardığını dile getiren Alanya Kaymakamı fatih Ürkmezer, dünyada tarım krizinin ve azık enflasyonunun yaşandığını belirtti. Tarım liseleri ve evet ekincilik bölümlerine çocukların yönlendirilmesi gerektiği vurgusunda kâin Ilçebay Ürkmezer, “İnsanların ekincilik ve toprakla uğraşmasının, üretime en ufak katkının hangi kadar koca olduğunu yaşadığımız akıbet biraz sene bize gösterdi. Demirtaş Çokça Programlı Lisemizde bir tarım bölümümüz açıldı. Antalya’nın türlü yerlerinde ekincilik liseleri açılıyor. Alanya’bile amacımız Çokça Programlı Liselerimizde ansız fazla tarım bölümü yarmak. Çocuklarımızın lacerem çığır liselerine yönlendiriyorsak, ekincilik bölümlerine yönlendirilmesini istiyoruz. Alanya’ya dışarıdan vekil insanın aklına turizm geliyor amma ilçeye mevrut tümce burada tarımın ayrılmaz aynı çağ olduğunu görüyor. Bizlerde buradaki istihdamı seçmek amacıyla ekincilik bölümlerini Milli Terbiye Bakanlığı bünyesinde açmaya bitmeme edeceğiz” şeklinde konuştu.

Fuarın açılışına Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmez, Alanya Şehremini Yoksulluk Tasavvur Yücel, Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, Tarım Odası Başkanı Tahir Göktepe, Alanya Müftüsü İhsan İlhan, siyasal parti başkanları, STK’lar ve çağ temsilcileri katıldı.

Share: