Antalya haberleri: Manavgat’ta 35 bin caretta caretta yavrusundan yarısı denize ulaştı

Manavgat ilçesi Mendirek sahili ur yuvalama alanı

DEKAFOK Selen danışmanı ve Akdeniz Üniversitesi akademisyen Prof. Dr. Mehmet Cengiz Deval ile röportaj Manavgat’ta 35 bin caretta caretta yavrusundan yarısı denize ulaştı

DEKAFOK Veri danışmanı ve Akdeniz Üniversitesi akademisyen Prof. Dr. Mehmet Cengiz Deval:

“35 bine yakın tıpkısı er bezi var ama yumurtalardan kısaca yarısının etkili çıkarak denize gittiğini söyleyebilirim”

ANTALYA (A) – Antalya’nın Manavgat ilçesi Mendirek sahilinde tespit edilen 35 bin yumurtadan çıkan caretta caretta yavrularının yarısının denize deli dolu ulaştığı bildirildi.

Bahir Kaplumbağaları, Akdeniz Fokları ve Kum Zambakları Siper ve Yaşatma Derneği (DEKAFOK) ekipleri, Mendirek sahilindeki analıkızlı bölgelerinde, serencam yavruların güvenli ayrımsız şekilde yokuş ve denize ulaşması amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

DEKAFOK Bilgi danışmanı ve Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Cengiz Deval, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl Manavgat Mendirek sahilinde yaklaşık 353 caretta caretta yuvası tespit etiklerini ve elan açılmamış biraz nüsha yuvanın kaldığını söyledi.

Bu yıl yürüttükleri çalışmalarda oylumlu veriler topladıklarını tamlayan Deval, bu alanın yeni benzeri Deniz Kaplumbağası alanı kendisine tanımlanması için önce adımı attıklarını belirtti.

Deval, bir yuvada yaklaşık 80-100 arasında er bezi bulunduğunu anlatım ederek, “Bittabi, bunların hepsinin deli dolu çıkması tür olmuyor. 35 bine mail bir er bezi var ama yumurtalardan kestirmece yarısının etkili çıkarak denize gittiğini söyleyebilirim. Bu yavrulardan birlikte vakit kaybetmeden bin tanesinden 1 tanesinin 15 sene sonraları buraya ergen olarak dönebilme imkanına eş olduğunu biliyoruz. Haddinden Fazla yüksek tıpkı ahiret yolculuğu oranları var binde 1 tıpkısı can oranına ashap.” dedi.

Mendirek sahilinde 1 yıldır araştırma yaptıklarını bunun üstelik alanın yumurtlama alanı yerine tescil edilmesi için sıkıntılı kaldığını tamlayan Deval, 2-3 yıllık say sonucu bu hedefe ulaşabileceklerini belirtti.

Deval, alanın yumurtlama alanı adına tescil edilmesiyle hem yuvalama amacıyla gelen deniz kaplumbağalarının deniz motorları ile sürat teknelerinden korunacağını hem üstelik yumurtadan sâdır yavruların ışıktan etkilenmeyerek denize gitmelerine olanak sağlanacağını kaydetti.

Share: