Antalya haberleri! Antalya Müzesinin bahçesinde “Venera Ensemble” sahne aldı

Antalya Kerem Opera ve Balesi (DOB), Antalya Müzesi bahçesinde 3 sanatçıdan oluşan “Venera Ensemble” konserini sanatseverlerle buluşturdu.

Adını Göbeklitepe’den Çarkıt Palikarya kültürüne, Mezopotamya’dan Uzak Doğu’ya büyüklüğünde edvar boyu birçok sanatçıya esin ergin Venüs gezegeninden düz “Venera Ensemble” konserinde, mezzo soprano Gülçin Gültekin, çello sanatçısı Veronika Yeliz Ağabey ve arp sanatçısı Senem Çine manzara aldı.

Çello, arp ve tumturak üçlüsünün antika Palikarya geleneğinden bugüne uzandığı konserde, Barok Çağı’na ve Fransız romantik dönemine ilgili eserler ile Anadolu’nun nazirsiz parçaları sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

-“Hele antika kentlerde ve müzelerde gürültülü vermeyi istiyoruz”

Konserin peşi sıra mezzo soprano Gülçin Gültekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konserin oldukça manidar ve keyifli olduğunu söyledi.

Gültekin, 100. yılını kutlayan Antalya Müzesi’nde konser vermenin çokça özel olduğunu belirterek, “Antalya Müzesi’nin 100. yılında dinleyiciyle buluştuğumuz için çokça mutluyuz. Ak Yıldız’ün kadınları kendisine hele antik kentlerde ve müzelerde patırtılı vermeyi istiyoruz. Zira biz tarihten, mitolojiden ve aynı yerde Artemis tıpkısı yerde Kibele olan o cıvıl cıvıl avrat karakterlerden feyz alıyoruz.” dedi.

Antik kent ve müzelerde hanek ile tarihin çöz içe olduğuna dikkati calip Gültekin, şunları kaydetti:

“Konserlerimizde karı hikayelerini anlatıyoruz. Hikayelerimiz bu atmosferde daha bile düşündürücü ağıl geliyor. Bu nedenle olabildiğince eskimemiş tohum ekin merkezleri, antik şehirler ve müzelerde gürültülü isnat etmek istiyoruz. Anlattığımız kadın hikayelerini bu afsunlu atmosfere henüz akıllıca buluyoruz.”

Gültekin, 22 Aralık’ta ve 8 Mart’ta üstelik hususi konserlerle dinleyicilerle buluşacaklarını sözlerine ekledi.

Share: