Antalya gündem haberi… Antalya’daki otellerde doluluk oranları ekim sonuna kadar erdemli

Kısaca 100 ülkeden seyyar ağırlayan Antalya’bile yabancı gezici hareketliliği bitmeme ediyor.

İklimi, sahilleri, kültürü, tarihi ve tabii güzelliklerinin beraberinde nitelikli hizmeti ile dünyada tercih edilen turizm merkezleri arasında düz alan Antalya’ya mevrut yabancı gezici sayısı 11 milyonu aştı. Küresel müstevli sonrası sakil tıpkı sezon nâkil kentteki cümbüş turizm paydaşlarını dahi sevindiriyor.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Yönetim Kurulu Başkanı Ülkay Atmaca, AA muhabirine, ilk teşrin ayı olmasına rağmen ciddi turist akışının bitmeme ettiğini söyledi.

Yıla endişeli başladıklarını ancak hazirandan itibaren efdal doluluk oranlarına ulaştıklarını dile getiren Akkuş, hele yabancı turistte gelişlerin devam ettiğini belirtti. Okulların açılmasıyla domestik misafirin nazik ölçüde çekildiğini nâkil Atmaca, ” Rusya’daki çoğalma bitmeme ediyor, günlük 80 civarında tayyare geliyor. Avrupa ve Mutedil Doğu’dan gelişler sürüyor. Kemer’den Alanya, Gazipaşa’evet büyüklüğünde bütün tesislerimiz az daha meşbu.” dedi.

Avrupa başta koyulmak üzere bir anda dakikasında tam pazarlarda artım gözlemlediklerini rapor eden Atmaca, salgın sürecindeki kapanmanın üstelik insanlarda tatil özlemini elan dahi artırdığını kaydetti.

Kış sezonu amacıyla rezervasyonlar sevindirici

Akkuş, Antalya’nın sadece yaz sezonuna seslenme etmediğini, spor, kurultay, derinti turizmi ile bile aranan dinlence bölgelerinden biri haline geldiğini vurguladı.

Şita sezonunu birlikte etkili geçirmeyi beklediklerini anlatan Atmaca, “Golf başladı, görüştüğümüz ayak topu kampları var, birkaç haftaya kadar alan topu başlıyor. Kurultay ve fuar ile ilgilendiren çokça gösterişli talepler geliyor. İyi aynı kış sezonu bizi bekliyor. Kıştan de haddinden fazla umutluyuz. 2 hafta geçmiş Almanya’bile aynı fuara katıldım ve oradaki yorumlar bile bizi memnun etti, Antalya’nın kışı çok gani geçireceğine inanıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Öte yandan “üçüncü gözyaşı turizmi” kendisine nitelendirilen doğacak gözyaşı grubunda de gelişler başladığını tamlayan Atmaca, tesislerdeki doluluk oranlarının etkenlerinden birinin bile üçüncü yaş turizmi olduğunu kaydetti. Akkuş, üçüncü gözyaşı turizmi gurubundakilerin henüz uzun müddet konakladıklarını söyledi.

İç pazarda kasımda mesafe tatil, ecnebi turistte da aralıkta Noel hareketliliği beklediklerini nâkil Akkuş, “İki asıl pazarda dava yaşamamıza rağmen hazirandan bu yana tahammülfersa doluluklar yakaladık, mebzul aynı yaz geçiriyoruz, abuhava bile buna çok makul. İyi üstelik tıpkısı şita geçireceğiz. Turistte 11 milyonu geçtik, ekimdeki yüksek doluluk, teşrinisani ve aralıkta şita turizmi ile 13 milyonu geçeriz kabil gözüküyor.” ifadelerini kullandı.

“Rusya’bile beklemediğimiz bire bir elektrik oldu”

Side’deki tıpkısı otelin genel müdürü Kağan Duran bile nisan ve mayısın matlup düzeyde geçmediğini, asıl sezonun haziranda başladığını söyledi.

Yaz sezonunun uzadığını ve ekimde bile yoğunluğun devam ettiğini dile getiren Duran, “Avrupa, Balkan pazarları çok domuzuna geldi. İskandinav pazarı gine hareketlenmeye başladı. Rusya’dahi beklemediğimiz bir elektrik oldu. Şu anda ekimin sonuna büyüklüğünde doluluklarımız faziletli oranda.” dedi.

Duran, kış sezonunun de çok kalburüstü geçeceğini belirtti.

Turizmde “değme madde dahil” sisteminin ön plana çıktığını ve alelhusus Antalya’nın nitelikli hizmet sunduğunu anlatan Duran, şunları kaydetti:

“Akdeniz çanağında ‘temas molekül dahil’i bizim kadar yapabilen yok. Misafirlerimiz evinden çıkmadan evvel aynı haftalık ya dahi 10 günce tatili süresince hangi harcayacağını biliyor. Rakiplerimiz İspanya, Yunanistan, Portekiz’e gittiklerinde bire bir haftalık tatilin hangi olacağını bilmiyor. Bu açıdan daha gelgelli geliyor. ‘Her özdek karışma’in çok beğenmesem de önümüzdeki yıllarda hala etkin olacağına inanıyorum.”

“Başlangıçtaki belirsizliklere karşın sezon yüz güldürüyor”

Belek’teki benzeri otelin genel müdürü olan Mehabetli Burak Özarutan üstelik Türk turizmcisinin dörtköşe benzeri zaman geçirdiğini söyledi.

Salgın dolayısıyla el geçen 2 yılın arkası sıra turist yoğunluğunun matlup seviyelere çıktığını dile getiren Özarutan, “Sene başında biraz belirsizlikler olmasına karşın 2022 bütün turizm camiasının yüzünü güldürüyor. Şita sezonu için dahi pozitif gelişmeleri ve mütezayit talepleri görüyoruz. Rezervasyonlar muştulu.” diye konuştu.

Özarutan, gelecek mevsim için de çok umutlu olduklarını sözlerine ekledi.

Share: