Antalya gündem: 59. Antalya Zer Portakal Film Festivali’nde 4. Dolaşma Geride Kaldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi karı sahipliğinde T.C. Hars ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 59. Antalya Kızıl Portakal Film Festivali’nde yarış heyecanı devam ediyor.

Festivalde esbak Millî Etraflı Metraj Yarışma filmlerinden Selcen Ergun yönetmenliğindeki “Kar ve Kocaoğlan” ile Kaan Muştucu imzalı “Iguana Tokyo”; Ulusal Dokümanter Konkur filmlerinden Berna Gençalp’in yönettiği “Ki Mihri”, Behçet Güleryüz’ün yönettiği “Seyirlik Benzeri Gariplik: Van Gölü Canavarı”, Sulh Uyar’ın yönettiği “Iş Merkezi Köylüleri” ile Uluslararası Ayrıntılı Metraj Yarışma filmlerinden Paul Negoescu’nun Görev Adamları/ Men of Deeds, Martín Boulocq’un Ziyaretçi/ The Visitor filmleri izleyicilerle buluştu.

Kışın bayılmak bilmediği uzak bire bir kasabaya atanan dinç tıpkısı hemşirenin oradaki iktidar ilişkileri, giz ortaklıkları ve şüpheyle yüzleşme hikayesini anlatan “Kar ve Kocaoğlan” filminin gösterimi sonrasında yönetmen, senaryocu, yapımcı Selcen Ergun, oyuncular Merve Dizdar, Etkili Soysal, Erkan Bektaş, Itibar Gürçay, senarist Yeşim Arslan, yapımcı Nefes Polat, kaynak yönetmeni Florent Herry ve montajcı Çiçek Alp film için merak edilenleri yanıtladı.

Kaan Savacı yazıp yönettiği, M² adlı tıpkısı sanal töz oyunun koca dünyasını zapt edişini anlatan “Hint Kertenkelesi Tokyo” filminin gösterimi sonrasında oyuncular Bahtiyarlık Işıl Aksoy, Ertan Saban, Bahir Sevgili, kol dekoratörü Mecra Yazıcı, kurgucu Şahika Kaya, eş yapımcı Angıç Doğramacı, görüşme yönetmeni Meral Ağa Yurtseven ve Yunus Emre Yurtseven ile alay malay izleyici ile buluştu.

On dokuzuncu yüzyılda İstanbul’da doğan, yetenekli ve başına buyruk eş ressam Mihri’nin üç kıtaya yayılan hayatının izini süren belgesel “Kim Mihri” gösterimi sonrasında yönetmen Berna Gençalp, yapımcılar Berat İlk ve Yonca Ertürk ile aynı musahabe gerçekleşti.

Urartu mitolojisine ve Aksakal Çelebi Seyahatnamesi’ne bahis olan Van Gölü Canavarının ayn ardı edilmiş  geçmişini günümüzle bağlantılandıran dokümanter “Seyirlik Bire Bir Acayiplik: Van Gölü Canavarı” direktör Behçet Güleryüz’ün katılımıyla gerçekleşti.

Yeryüzü ferah okullarda okuyup, sunma bereketli kurumlarda işe elde etmek amacıyla müteharrik ve şimdilerde kasabaya yerleşip örgensel maltalık hayali kuran beyaz yakalıları laf kayran “Iş Merkezi Köylüleri” belgeselinin gösteriminin ardından yönetmen Sulh Uyar soruları yanıtladı.

NARPERİ’NİN BİLEZİĞİ FİLM EKİBİNDEN İRAN’DAKİ KIZ KARDEŞLERİNE BINDI

Denizli’nin Bozkurt ilçesinde etkili kadınların üç mahiye tıpkısı el sanatları atölyesinde toplumsal cinslik rolleriyle münasebetli eşitsizlikleri sorgulamalarını ve kendi güçlerini keşfetmelerini anlatan Çiğ İncekol yönetmenliğindeki belgesel “Narperi’nin Bileziği” esbak akşam ezanı Özel Gösterimler kapsamında Antalyalı izleyicilerle buluştu. Filmin gösterimine yönetmen Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Bozkurt kaymakamı Uçucu Emre Mahmutoğlu, yönetmen Jale İncekol ve belgeselde vadi alan kadınlar katıldı.

Musahabe sonrasında “Narperi’nin Bileziği” filminin ekibi başörtüsünü aklık takmadığı amacıyla ahlak polisi yoluyla gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitiren 22 yaşındaki Mahsa Amini amacıyla ve İran’daki kadınların mücadelesine bindi amacıyla saçlarını kestiler. Jale İncekol; “İran’daki kız kardeşlerimiz çokça iri bire bir uğraş başlattılar. Biz şu an filmin ekibi yerine onların yanında durduğumuzu nakletmek istiyoruz. Hepimiz Mahsa Amini’yiz” dedi.

Share: