Antalya bilgelik! 59. Antalya Kızıl Portakal Film Festivali’nde “LCV (Lütfen Yanıt Veriniz)”mağara gösterimi yapıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla Ekin ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla planlı 59. Antalya Zer Portakal Film Festivali, film gösterimi, söyleşi ve oturumlarla devam ediyor.

Atatürk Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda, Millî Ince Metrajlı Film Yarışması kapsamında, yönetmenliğini İsmet Kurtuluş ve Kaan Arıcı’nın üstlendiği “LCV (Lütfen Karşılık Veriniz)” filmi gösterildi.

Yönetmenler Kaan Arıcı, İsmet Halas, oyuncular Ushan Çakır, Melisa Şenolsun, Çokluk Kahraman Üzümoğlu, senarist Erdi Işık ve kameraman Feri Baycu Güler, gösterimin peşi sıra AKM birlikte bulunan kafede izleyicilerin sorularını yanıtladı.

Senarist Erdi Işık, eseri evvel başlarda temaşa olarak yazdığını, elan sonra ise filme çevirdiğini söyledi.

Sürecin kendileri amacıyla cebbar olduğunu tamlayan Işık, “Eseri film yapmaya karar verdikten sonraları içerik bakımından çekmekte zorlandık. Yazar ve yönetmen yerine nasıl hayata geçirebileceğimiz üzerine çalışmaya başladık. Feri Baycu bizi desteklemeye karar verdi. Gördüğünüz bu kadro canla başla çalıştı ve hakeza bire bir proje hayata geçti. Şu aşamada çokça mutluyum, çok gururluyum.” dedi.

Antalya’dahi haddinden fazla evire çevire bire bir seyirciyle karşılaştıklarını dile getiren Işık, senaryoya göre seyircinin filmde gülmesini beklediğini ve bazı sahnelerin yorumlamasını seyirciye bıraktığını ifade etti.

Yönetmen Kurtuluş, film çekilmeden önceki aylarca prova yapıldığını, senaryo üzerinde söz kelime uğraştıklarını ve 5 bölüm üzere güdük bire bir sürede filmi çektiklerini anlattı.

Yönetmen Kaan Arıcı ise sinemada başlanılan yasakçı ile varılan noktanın değişik olabileceğini belirterek, “Çekimler güzelce geçti, oyunculardan hangi istediysek canla başla yaptılar, bize kızmadılar. Bu kök filmleri fethetmek çok zordur, yegâne mekanda cazibe yarmak zordur. Kendilerinden, zamanlarından feragat edip günlerce prova yaptılar.” diyerek konuştu.

Oyuncu Melisa Şenolsun, filmin başında bilcümle karakterlerin kendilerinin çokça akman olduğunu düşündüğünü ama herkesin eteğindeki taşları dökmeye başlamasıyla bunun hakeza olmadığının ortaya çıktığını söyledi.

Oyuncu Çokluk Üzümoğlu da yazarın, oyuncuların ve yönetmenlerin ortaklaşa katkıları sayesinde böyle tıpkısı eserin ortaya çıktığını belirtti.

“Filmde hem yazar hem yönetmen hem de aktör olduk”

Filmde oyuncunun senaryoya karıştığını, yönetmenin oyuncuya karıştığını anlatan Üzümoğlu, “Hepimiz birbirimizin işine karıştık ama burada işleri didiklemek için yapmadık, elan iyice tıpkı şey ortaya fark etmek için yaptık ve öyle üstelik oldu. Tığ hoppadak benzeri yazarın yazdığı tıpkı filmi oynamadık, tığ filmde hem yazar hem yönetmen hem de oyuncu olduk. Bunun Antalya’da gösterilmesi birlikte beni ayrıca bahtiyar etti.” ifadelerini kullandı.

Filmin konusu

Evlenmelerine aynı saat mütezayit, törenin yapılacağı otelde son hazırlıklarını özne Ceylan ile Ahi, mümasil arkadaşları Mert’in geçmişteki sırları ortaya dökmeye başlamasıyla sunma bahtiyar günlerinde kendilerini sorgulamak zorunda kalır.

Share: