Amasya’da Ziyaret Barajı’na 100 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Amasya’da bu sene 100 bini Musahabe Barajı’na almak üzere 850 bin balık çocuk akarsu, gölet ve barajlara bırakıldı.

Suluova ilçesinde hareketlilik gösteren Yedikır Akarsu Ürünleri Üretim İstasyonu’nda yetiştirilen bala sazanlar, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Amasya İl Ekincilik ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ve Görüşme Belediye Reisi Mehmet Güllabi marifetiyle düzenlenen törenle suya salındı.

Vali Masatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suluova’da üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin bir nice ilinde mevcut göl ve barajlara salındığını söyledi.

Söz konusu istasyonda 9 milyon sazan balığı yavrusu üretildiğini anlatan Masatlı, şunları söyledi:

“Amasya, ekincilik ve hayvancılığın aheste kendisine yapıldığı ayrımsız ilimiz. Son 2 yılda buna aynı bile su ürünlerini eklemiş bulunuyoruz. Akarsu ürünleri istihsal istasyonumuz, sabık sene Çap Su İşlerinden, Ekincilik İl Müdürlüğümüze devredildi. İstasyonumuzda başta sazan ve Mersin balığı yavrusu oluşmak için türlü çeşitler yetiştirilmeye başlandı. Sabık yıl 4 milyon olan sazan yavrusu üretimi, bu sene 9 milyona yükseldi. Amasya’da yetiştirilen 9 milyon yavru balık, 13 ilde suya bırakıldı. İlimizde ise 100 bini Görüşme Barajı’na başlamak için 850 bin bala balığı sularımıza bıraktık.”

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz ise hedeflerinin, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 milyon yavru balığı su ile buluşturmak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çupra ve levrek yetiştiriciliğinde acun lideri olduğuna dikkati çeken Yılmaz, “2021 yılında Türkiye’dahi, 73 ilde 903 kaynağa 65 milyon çocuk balık bıraktık. 2022 yılında alelhusus kendimize daha nazik tıpkısı garaz koyduk. 84 milyon balık, umum gerçek ve barajlara bırakılacak. 2023 hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle 100 milyon bala balığı suyla buluşturmak. Tığ çupra ve levrek yetiştiriciliğinde acun birincisiyiz, alabalıkta ise acun ikincisiyiz. Küçük bu fasıl bizim amacıyla yıldızı ışıltılı tıpkısı kürsü.” dedi.

Yılbaşından bu yana Yedikır Su Ürünleri Istihsal İstasyonu’nda yetiştirilen 9 milyon bala balık, Tarım ve Orman Bakanlığının “Su Kaynaklarını Balıklandırma Projesi” kapsamında Amasya, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Cıvıl Cıvıl, Sinop, Samsun, Sivas, Trabzon, Tokat ve Yozgat’taki 178 akarsu kaynağına bırakıldı.

Share: