Almanya’dan bisikletleriyle yola sâdır iki arkadaş Yüksekova’ya geldi

Almanya’dan kestirmece 6 kamer ilk bisikletleriyle yola çıkan iki yoldaş, binlerce kilometre pedal çevirerek Hakkari’nin Yüksekova ilçesine geldi.

Almanya’üstelik hayatiyetli 32 yaşındaki Almo Melchert ile 26 yaşındaki Adrian Röter, İran ve Türkiye’yi gitmek üzere 6 kamer ilk bisiklet turuna başladı.

Binlerce kilometre pedal çeviren iki hempa, muhtelif ülkelerden geçtikten sonra geldikleri Türkiye’birlikte farklı illeri gezdi. Rize’den Gürcistan’a, oradan de İran’a güzeşte Melchert ve Röter, iki aktarılma evvel Esendere Tahril Kapısı’ndan Yüksekova’ya antre yaptı.

Burada iki zaman geçirerek insanlarla çevirme programı yoluyla iletişim kuran gezginler, haddinden fazla sevdikleri Türk yemeklerinden tattı.

Melchert, AA muhabirine, Türkiye’de İstanbul, Ankara, Kayseri, Malatya, Tunceli ve Rize’yi dolaştıklarını belirtti.

Gürcistan ve İran’ı gezdikten sonradan geldikleri Yüksekova’nın doğasına hayran kaldıklarını anlatan Melchert, “Buradan çok memnun kaldık. Gördüğüm kadarıyla namuslu zirveleri var. Buranın insanları ve yemekleri çokça bol. Derrace aylamak doğrusu haddinden fazla ahenktar. Bu yolculuk bizim üzere misilsiz tıpkısı tecrübe oldu. Van Gölü’nü dahi gidermek üzere heyecanlıyız.” dedi.

Röter bile Türkiye’yi haddinden fazla beğendiğini dile getirerek, “Etraflı benzeri meydan. Yemekleri çokça lezzetli, insanları haddinden fazla dolgunca. Van’dan Diyarbakır’a oradan bile Antalya’ya geçeceğiz.” diyerek konuştu.

Share: