Alaşehir’de deve güreşlerine iri rabıta

– Alaşehir’dahi deve güreşlerine büyük ilişki

MANİSA – Alaşehir Belediyesi ve ilçedeki aksiyon insanlarının destekleriyle bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen deve güreşlerine vatandaşlar iri sargı gösterdi.

Cumhuriyet Altını Parkı alanında gerçekleştirilen güreş etkinliği, korku duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Alaşehir Belediyesi ve Alaşehirli hareket insanları Ulu Eş, Mehmet Yeşilyurt ve Kenan Aslanol aracılığıyla düzenlenen etkinlikte ayrımlı illerden getirilen 110 deve kıyasıya güreştirildi. Vahim katılımın olduğu etkinlikte vatandaşlar ayrımsız yandan güreş izlerken, bire bir yandan bile piknik yaptı. Yapılan güreşler böylecene dereceye giren develerin sahiplerine yürek verildi. Güreş Ağası Mehmet Doğan, Ağababa kültürünü yaşatmak ve deve güreşlerini ayrımsız ahir nesillere ulaşmasına yüklenmek amacıyla 50 bin TL’lik ulama verdiğini söyledi.

Deve sahiplerine kupalarını takdim eden Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu ise “Dede kültürümüz olan bu spor dalını, inşallah daha çok dahi yaşatacağız. Bizim doğaya, insana ve çevreye okkalı tıpkı yaklaşımımız var. Bu canlarımızın kıymetini de biliyoruz. Develerin zarar görmelerini çelmek için kenar bağları var. Bu güne kadar hiçbir devemiz beis gıyaben festivallerimizi gerçekleştirdik. Bu kültürü keyiflendirmek istiyoruz” dedi.

Share: