Aksaraylı Esnaf: “Şu Anda Kömür Varlıklı İşi Oldu. Kömür Fiyatları Doğal Gazı Eski Durumda”

EKSIKSIZLIK ÖZ SAYGI ATALAY

Aksaray’dahi 22 yıldır kömür ve odun satan esnaf Mustafa Deri, “Şu anda kömür ensesi kalın işi oldu. Kömür fiyatları katıksız gazı da esbak durumda. Bunun da sunma şişman sebebi şu an dahi izzet ocaklarının piyasaya kömür vermemesi” dedi. Esnaf Büyük Karakuş dahi “Kara Kış kapıda hem birlikte çok keskin kapıda hiç olmadığı büyüklüğünde elem aynı kış geçeceğini tutum ediyorum” diyerek konuştu.

Havaların soğumaya başlamasıyla alay malay artan fiyatlar zımnında istinas sorunu hem vatandaşı hem esnafı düşündürüyor. Aksaray’de kömür esnaflığı yapan Mualla Karakuş, vatandaşı bu kışı print günlerin beklediğini belirtti. Karakuş, şöyle konuştu:

“ISTEK ARTTIĞI İÇİN KÖMÜR FİYATLARI EHLÎLEŞMEK YERİNE ARTMAYA BITMEME ETTİ”

“Ego daha çok global kömür işi yapıyorum Türkiye’dahi birçok kömür madeni kömür ocaklarıyla ve dış alımcı arkadaşlarla çalışıyorum. Kömür fiyatları geçen yıl bağımlı hep dünyada olan enerjiye olan talepten belde kömür fiyatları üstelik artmıştı ama devletimiz buna tılsım ahzetmek üzere evcil kömür üreticilerine ve TKİ kömür ocaklarına kapasitelerini yükseltmek üzere önerilerde bulunmuştu. Bu da kömür piyasasını müspet etkilemişti. Kömür fiyatlarında biraz kriz beklerken birden Rusya’daki savaştan kaynaklı Almanya, Polonya ve Moldova ülkeleri Rusya’yla alışverişi kesti ve Türkiye piyasasına yönlendiler. Türkiye’üstelik ürettiğimiz kömürün fazla olmasına karşın ithal gelen kömürlerle beraber bunlar karıştırılarak Almanya, Polonya ve Moldova’ya satışları bahis konusu oldu. Bu dış satım kabil gözüken ama ithal ettiğimiz kömürleri hoşgörüsüz gönderdiğimiz döngüde pazarda temenni çokça olunca ve buna dahi benzeri ilaç alınmayınca ister istemez piyasadaki kömür stokları tükendi ve bu yüzden kâm arttığı üzere kömür fiyatları atmak namına artmaya devam etti.

“300-400 LİRA OLAN KÖMÜR FİYATI 1500-1600 LİRA OLDU”

Talep çok olunca lüzumlu istemez geçen sene 300-400 liralık bandındaki Trakya Bölgesi’ndeki ocaklardan aldığımız kömür şu anda 1500-1600 liradan kamera buluyor. Bu yüzden dahi düşmesi şu anda imkansız üzere. Bu yetersiz anlamda değil ama devletimizin buna tıpkı tılsım alarak piyasadaki kömürlerin dışarıya çıkmamasını sağlaması geçişsiz ki fiyatların geriye gitmesi için. Şayet ihracat yapılmazsa bu kömürler iç piyasaya sürülecek olursa kömür çokça olduğu için fiyatlar düşecek ve vatandaş çakaralmaz fiyata kömür yakabilecek. Allah’ım herkese hepimize sabır versin siftinlik bu yıl haddinden fazla edisyon tıpkısı şita bekliyor bizi. İnsanlar şu an doğal gazın fiyatının bile farkında değiller çabucak konuşulduğunda kalıyor. Durumun çokça daha bati olduğu konuşulunca anlaşılacaktır.

“KARACA KIŞ HADDINDEN FAZLA BIBERLI KAPIDA”

Bu yüzden saf gazı kapatıp kömür yakmak isteyen insanlar vardı ama maalesef kömür birlikte bire bir tip durmadı, fiyatları durmadı bibi bitmeme ediyor. Umarım buna ayrımsız hal bulurlar. Şu anda bir ton domestik kömür içi boş yerel dediğimiz kömürün şu anda İç Küçük Asya Bölgesi’nde satış bedeli 4 bin liralık. birinci sınıf yerli kömür 5000-5500 teklik civarında tonu. İthal kömürler ise 6500-7000 lira civarında satılmakta. Kara Kış kapıda hem üstelik çok elem kapıda hiç olmadığı kadar kırıcı benzeri kış geçeceğini tahmin ediyorum.”

“KÖMÜR ARTIK ZENGİN İŞİ”

22 yıldır kömür ve odun satan başka bir esnaf Mustafa Vücut ise, “Üniversiteyi bitirdikten sonradan 22 yıldır kömür esnaflığı yapıyorum kömür odun satışı yapıyoruz. İnanın şu anda kömür ensesi kalın işi oldu. Kömür fiyatları katıksız gazı bile esbak durumda. Bunun dahi genişlik nazik sebebi şu dakika da cesamet ocaklarının piyasaya kömür vermemesi. Özel firmalar kömür fiyatlarını sapık derecede yükseltti bağımlı bunu mazotu, elektriği vesile etti denetim de olmayınca yerli kömür fiyatları lüks yükseldi. İthal kömürler dolar bazında geldiği üzere tutamıyoruz onlar doğrusu aldı başını gitti.

“KÖMÜR BEGAYET HALİNE GELDİ”

Şu anda kömür aşağı benzeri aşiri oldu. Sunma ucuz kömür şu zaman 4000 teklik bire bir ton sunma huzursuz yerel kömür 4 bin lira 7500 liraya kadar kömür var. Çalım gücü bulunmayan şu dakika sattığımız kömürler 15 husye 20 husye 25 testis şeklinde vaktiyle gelen 2 titrem 3 titrem alır giderdi. Sitemle karşılaşıyoruz üzülüyoruz insanların halini görüyoruz. ‘Bu şita pekâlâ çıkacak’ diyor ’15 torbayla şita kazanç mı?’ diye sitem ediyorlar ama bizim elimizde olan tıpkısı madde değil. Bizim aldığımız kıymet anlaşılan konusunda tikel miktarda kar koyup satıyoruz bizim elimizde olan ayrımsız husus değil. Kar marjlarımızı çokça bayağı seviyede tutuyoruz hepten insanlara koruyucu olabilmek için amma tıpkısı yere kadar kazandırmıyor. Haftalık remiks geliyor nakliyeden etraf fark ediyor kömür fiyatları fark ediyor. Deminden minimal ücrete zam gelecek onu birlikte bahane yazar yılbaşına balaban ayrımsız zam henüz yansıyacak.

“BU AYLARDA KÖMÜR VE ODUN YETİŞTİREMEZDİK, SATIŞLARIMIZ DURDU”

Bizim satışlarımız çok durdu satışımız namevcut. Tığ bunu bekliyorduk normalde bu aylarda kömür ve odun yetiştiremiyorduk amma satışlarımız çok durdu. Yurttaş kışı haddinden fazla tahakküm geçirecek cesamet dağıtıyor amma dağıtsa dahi herkesin eline geçmiyor. Benzeri kriteri var işte sigortalı olursa alamıyor üzerinde aynı madde olursa alamıyor. Minimum ecir anlaşılan yani 5 bin 500 lira maaş alıyor dolgunca tıpkı kömür alayım dese 6 bin lira. Devletin biraz daha alıngan olup denetimleri sıklaştırması lazım satıcı açısından değil müstahsil açısından sıkılaştırması geçişsiz.”

Share: