Aksaray’daki Aşıklı Höyük’te 5 tahıl ambarı bulundu

Aksaray’da Aşıklı Kurgan’teki kazılarda yaklaşık 9 bin 500 almanak olduğu tamlanan ambarlar çevrim yüzüne çıkarıldı.

Aşıklı Kurgan Kazı Başkanı Prof. Dr. Mihriban Özbaşaran, AA muhabirine, Gülağaç ilçesi Kızılkaya köyündeki Aşıklı Kurgan’te kazı çalışmalarının 1989’da başladığını hatırlattı.

Çalışmaların kurtarma kazısı kendisine başladığına değinen Özbaşaran, o dönemden bu yana okunabilen şekilde hafriyat çalışmalarının bitmeme ettiğini dile getirdi.

Bu sene çokça geniş çaplı tıpkısı hafriyat çalışması yapamadıklarını ancak çalışılan iki alanda çok adamakıllı sonuçlar aldıklarını tamlayan Özbaşaran, şöyle konuştu:

“Açmaların birisinde hane olarak beğenilen iki çatı, işlik alanları, sokaklar gibi kemiksiz alanlar bulduk, ambarlar bulduk. Bu ambarlar bize tahıl ambarlama işi amacıyla özel aynı kayran yapıldığını ve depolamanın burada yapıldığını gösteriyor. Radyokarbon tarihleme yöntemiyle yapılan araştırmalarda buraların milattan önceki 7 bin 500’lü yıllara tarihlendiğini gördük, yani ambarlarımız yaklaşık 9 bin 500 almanak.”

Özbaşaran, hububat depolama amaçlı özel mekanların yapılmasının tarım ölçeğinin hangi kadar hisse senedi gösterdiğinin kanıtı olduğunu belirterek, “Ambar bulmakla kalmadık, zarfında rüşvet taneleri da bulduk. Tespit edilen 5 ambardan henüz ilkine bakabildik, diğerlerinin analizlerini önümüzdeki sezonlarda yapabileceğiz. Aşıklı’da yaşayanların tarımı ant içinde öğrendiğini, ağırlıklı namına hububat tarımı yaptıklarını ve bu tahılı henüz sonraki zamanlarda vira etmek amacıyla depoladıklarını bundan sonra ferah ferah söyleyebiliyoruz.” diyerek konuştu.

“Höyüğümüzü turizme açacağız”

Aşıklı Höyük’te mekân düzenleme projesi çalışmalarının devam ettiğini tamlayan Özbaşaran, bu çalışmaların 2-3 yıldır Türk Gündüz Kurumu desteğiyle yürütüldüğünü söyledi.

Aşıklı Kurgan’ün örenlik yeri statüsünü aldığını ve firez turizmine açılması yönünde çalışmaların devam ettiğini anlatan Özbaşaran, şunları kaydetti:

“Proje kapsamında höyüğün girişine 10 bin sene önce denenen kerpiç yöntemleriyle kimi deneysel yapılar yaptık. Haddinden Fazla yakında bu yer aranjman projesi bittiğinde höyüğümüzü turizme açacağız. Ziyaretçilerin rahatlıkla gezebileceği volta yolları, bilgilendirme panoları kabilinden şeyleri yavaş yavaş tamamlıyoruz.”

Share: