Aksaray Valiliği cenaze sonrası izzetüikram yemeğini yasakladı

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, cemaziyelevvel Somuncu Baba Külliyesi’nde Emine Çağlak’ın cenaze namazına katıldı. Ilbay Aydoğdu, namaz sonrası vilayet kararıyla Aksaray’de cenaze yemeklerinin yasaklandığını açıkladı. Bununla ilişik da valilik tarafından muktezi kurumlara ‘genel emir’ adı altında alfabe gönderildi.

“AŞINDIRMAK İKRAM ETMEZSEN AYIP OLUR DİYE KREDİ ÇEKİYORLAR”

Ilbay Aydoğdu, yasakla ilişkin şunları söyledi: “Aksaray’da bire bir esnafımızın annesinin cenaze namazını kıldık. Bizim dinimizden, medeniyetimizden ve kültürümüzde cenaze olduğunda benzeri zaman evvel acul tıpkısı şekilde yıkayıp defnetmemiz gerekiyor. Hocalarımız ve büyüklerimizden öğrendiğimiz kadarıyla Delege efendimiz cenaze evine yemek gönderirmiş. Sonuç zamanlarda Türkiye genelinde abus bir aplikasyon var. Cenazesi olan gelenlere kemirmek ağırlama ediyor. Cenazede bir iki olduğunda maslahat yok. Amma 200 ile 300 can tıpkısı araya geldiğini düşündüğümüzde maddesel durumu bereketli olmayan çevresinden vecibe alıyor ya bile gidip itimat çekiyor. Bu yanlış geleneği aynı resmi yazıyla imam ile müftülerimiz ve sivil sosyete kuruluşlarıyla enformasyon ederek Aksaray ayrımsız misal olsun istedik ve bu uygulamaya serencam veriyoruz. Cenazede bize sakıt yakarış okuyup başsağlığı arzu etmek ve vazifemizi yaptıktan bilahare oradan ayrılmaktır. Cenaze evinde sözde küçümseme havasında yemek yenmesini bakmak evet üstelik ikramı beklemek cenaze sahibinin birlikte bu psikolojiyi içerisine girip bu mahcubiyet içerisinde, ‘Ben kemirmek ağırlama etmezsem gelenlere kusur olur’ diye niteleyerek sağdan soldan vecibe alması ve bankadan itimat çekmesi akseptans edilir aynı madde değil.”

“UYGULAMANIN TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Uygulamanın sınırlı geneline benzer olacağını tamlayan Aydoğdu, “Biz yazılarımızı hazırladık. Vatandaşlarımızdan de bu konuda haddinden fazla iyice tepkileri birlikte oldu. Çünkü onlar üstelik zora düşüyordu. Şekil, kaymakamlık ve köylerde cenaze sahiplerinin aşindirmak vermesini ortadan kaldırıyoruz ve yasaklıyoruz. Bire Bir evde cenaze varsa 3 çevrim mahalleli bitişik ailenin acısı olduğu için mutfağa giremez ve yemek yapamaz diye komşulardan yemekler gelirdi. Bu güzelce anane bugün yerini cenaze sahibinin kemirmek verme merasimine dönüşüyor. Bu üstelik toplumsal kilolu sıkıntılara el açıyor. Şehir namına geçmiş uygulama Aksaray’bile başladı. Cenaze namazı kıldıran imama ricada bulunduk. Müftümüzde özge imamlarımızı toplayıp talimatları bildirecek. Hep cenaze namazlarında bilahare bunun kusurlu aynı aplikasyon olduğunu ve Sefir efendimizin sünnetinin cenaze evine kemirmek yapılıp götürülmesi bütün vatandaşlarımıza bildireceğiz. Bence bu makul uygulamaları temas yerde doğru benzeri şekilde uygulamamız geçişsiz. Acın varken ayrımsız taraftan da gelen insanlara yemek yedirme derdinde olmamalıyız. Bu uygulamanın eksiksiz Türkiye’birlikte benzer olacağını düşünüyorum. Zira insanın fıtratına makul. Tezyifkâr yerlerde biliyorsunuz 200 ile 300 ya de 500 güç taziyeye gidiyor. Bu durdum 3 çağ sürüyor. Koyunlar ile koçlar kesiliyor. Demincek ayrımsız acıyı paylaşma duygusundan bire bir yemek merasimine dönen tıpkı cenaze törenleri görüyoruz. İşin elhak bu durum bize yakışmıyor. Uygulamanın halkımızda ve insanlarımızda konuşurken ve bakarken bile çokça müspet artı benzeri etkisinin olduğunu gördük ve çokça bahtiyar olduk” diye konuştu.

Share: