Aksaray haberi! Aksaray’dan yurtdışına soba satışı

Aksaray’dan yurtdışına soba satışı

AKSARAY – Sabık sene serencam 30 yılın arz tehlikeli şita mevsimini dallı güllü Aksaray’dahi havaların soğumasıyla birlikte vatandaşlar soba ve kömürcülerin yolunu tutarken, gurbetçisiyle yurtdışı bağlantısı dokunaklı olan Aksaray’dan yurtdışına soba satışı üstelik yapılıyor.

Sabık sene İç Küçük Asya Bölgesinde son 30 yılın yeryüzü güç kış mevsimini ruhlu Aksaray’dahi şita hazırlıklarını fail vatandaşlar sobacı ve kömürcülerin yolunu tuttu. Soba alışverişinde birtakım vatandaşlar başarısız soba alırken, bazı vatandaşlar vaktiyle kullandıkları sobaları tamire getiriyor. İşletmeler kentteki şita hazırlıklarının işleri yoğunlaştırdığını belirtirken, gurbetçilerin yaz tatili böylelikle soba satın alarak mahdut dışına götürdüğünü anlattı. Aksaray merkezindeki işletmeler liyakatsiz soba satışlarında kargo aracılığı ile az dışına soba satışına birlikte başladı. Kömürcülerde da cümbüş önceden, ithal kömürdeki maliyetlerin artmasından hava domestik kömür satışları çoğalma gösteriyor. Kömür fiyatları mevsim öncesi üretim yerleri ve satış noktalarının belirlemelerine bakarak değişiyor.

İngiltere, Almanya, Avusturya, İsveç, Hollanda’ya soba satışı

Sabık seneye bakarak bu sene çıktı soba satışı olduğunu ve dar dışına de soba sattıklarını belirten esnaf Osman Sahtekâr (63), “1987’den beri soba üstünde çalışıyoruz. Soba işlerimiz çok domuzuna ve haddinden fazla ferah. Geçen yıl hem ülkemizde hem de Avrupa’dahi kış çokça pahal geçti. Şu anda Avrupa’ya soba satıyoruz, gönderiyoruz. Bu sene Avrupa’dan artık soba talebi oldu. Yurtdışından gelen kardeşlerimiz yaz tatilinde buradan 25-30 soba hem özlük araçlarıyla götürdüler hem birlikte tığ kargoyla gönderdik. İngiltere, Almanya, Avusturya, İsveç, Hollanda gibi ülkelere soba gönderdik. Buna analog ülkelerin soba talebi fazla. Hala birlikte göndermeye bitmeme ediyoruz” dedi.

Vatandaşlar bu sene erkenden tedbirlerini alıyor

Hem soba hem üstelik yakıt alışverişine mevrut Cafer Selvi bu sene ercecik tedarik aldıklarını belirterek, “Güzeşte sene kışımız çok alçak geçti. Kardan ocaklık görünmüyordu. Sobayı yaktıktan bilahare ocaklık göründü. Tığ bu yıl tedbirimizi daha erken kabul etmek istiyoruz. İnşallah kışımız elan pahal mazbut, mahsulümüz daha bol evet, memleketimiz henüz ongun tamam” dedi.

Alışverişe gelen Fevzi Solak birlikte hazırlıklarını tamamladığını ifade ederek, “Geçen sene kar şita pir, fazlalaşan bir yılımız geçti. Bu yıl da bekliyoruz. Ara Sıra ulus lento diyor amma Allah’ın vergisi bereketi tekrar bekliyoruz. beraber soba hazırlıklarımızı yapıyoruz. Demin soba tedarikindeyiz. Bunun kabilinden odunumuzu hazırladık, sobalarımızı hazırladık. Yakacaklarla kışa hazırız” diye konuştu.

Kömür satışlarında kullanılmamış bakir yoğunluk başladığını belirten kömürcü Toygar Akçay (46), “Vatandaşlar şuan telaşta, yani kömür telaşında. Fiyatlar yüksek olmasından dünya vatandaşlarımız şu anda biraz ağırbaşlılık yaşıyor. Satışlarımız şuan yeni kullanılmamış yoğunlaşmaya başladı. İki asıl kömürümüz var domestik ve ithal. Fiyattan şuan evcil kömür tercih ediliyor. Fiyatların faziletli olmasından belde ithal kömüre temenni olmuyor” şeklinde konuştu.

Share: