Akıbet an haberleri… Ekmeklerini elem ve külden çıkaran ‘Torlakçılar’ın çocukları palyaçoya bürünen ağabeyleriyle mutlu tıpkısı dönem geçirdi

Ekmeklerini dağ ve külden çıkaran ‘Torlakçılar’ın çocukları palyaçoya bürünen ağabeyleriyle bahtiyar aynı çevrim geçirdi

ERZİNCAN – Güneydoğu illerinden Erzincan’ın İliç ilçesine gelerek ekmeklerini biberli ve külden çıkaran Torlakçıların çocukları palyaçoya bürünen ağabeyleriyle mutlu bire bir çevrim geçirdi.

Erzincan’dahi geçimlerini mangal kömüründen sağlayan işçiler, güçlü himmet koşullarına rağmen geceli gündüzlü iş yapıyor.

Erzincan İliç’e merbut Bağcuğaz köyü yakınlarındaki yaylada geçimlerini korluk kömüründen sağlayan sezonluk işçiler, sabah odun toplayarak başladıkları mesailerini, odun kömürü amacıyla yaktıkları ateşin başında akşam yarısına büyüklüğünde devam ettiriyor. Nisan ayından bu yana günün evvel ışıklarıyla başlayan mesaileri dönme boyu süren işçiler, kırıcı karşısında yaman ve ise aldırış etmeden meşe odunundan kömür üretiyor.

Odunların kısaca 20 çağ süresince yakılmasıyla üretilen odun kömürü, elan sonra satışa sunuluyor.

Şanlıurfa’dan aileleriyle savsaklamak parası amacıyla değme sene april kocaoğlan başında ilçeye gelerek çalışmaya başlayan mevsimlik işçiler, köye kestirmece 2 kilometre mesafedeki aynı dağın eteğine kurdukları çadırda savmak mücadelesi veriyor.

Atalarından gördükleri doğal yöntemlerle odun kömürü üreten işçiler, Orman İşletme Müdürlüğü’nün belirlediği bölgelerden elde ettikleri meşe odununu yakıp korluk kömürüne dönüştürüyor. Günün ilk ışıklarıyla mesaiye başlayan ve traktörlerle ormana vurmak için yolun bitimine kadar revan işçiler, naşir meşelerin bulunduğu dağlık alanlara dağılıyor. Dayanabilen bir yürüyüşten bilahare çalışma alanına mevrut işçilerin birtakım motorlu testereyle kimi ise balta yardımıyla mangallık kömür yapmak için meşe kesiyor. Kesilen meşeleri çadırların bulunduğu alanda kurdukları ocaklarda, 2 ila 3 hafta kontrollü şekilde ve başında nöbet yilbik yakıcı işçiler, daha sonradan soğutma çalışması yapıyor. Bu işlemler sonucu az çok meşakkatle elde edilen odun kömürleri, kamyonlara yüklenip alıcılarına götürülerek satışa sunuluyor.

“Ayrıntılar palyaçoya bürünen ağabeyleriyle mutlu aynı zaman geçirdi”

İliç Deneyimsizlik Merkezi’nin “Merkezim Seçkin Yerde Projesi” çerçevesinde Bağcuğaz köyü selim yaylada işlek Torlakçıların yanına giden gençler çocuklarla iyicene benzeri dönüş geçirdi.

Etkinlik bile 2 önder 1 fahri ve İliç Bilgisizlik Merkezi Müdürü Sezai Öz saha aldı. Cahillik Merkezi gönüllüsü Selahattin Abdullah Yılmaz’ın palyaço kıyafeti giyinerek çocuklarla eğlenmesi mülevven görüntüler oluşturdu. Etkinlikte çocuklarla çeşitli oyunlar oynandı ve böylece bile hediyeler dağıtıldı.

Share: