Akçakoca’da Pelit Bereketi

TUNCAY TÜRKGÜLÜ

Düzce’nin Akçakoca ilçesi açıklarında avlanan balıkçılar, barınağa kasalar mahmul su palamutla döndü. Balıkçılar, palamudun bu sene eli nimetli olacağını ve fiyatının düşeceğini söyledi.

Günindi Karadeniz’da avlanan Akçakocalı balıkçılar, zaman barınağa kasalar dolusu palamutla geldi. Balıkçılara bakarak bu yıl pelit eli nimetli olacak ve fiyatı birlikte anbean düşecek.

“DÜNYA ZARARLARI OLDU”

Akçakocalı Mehmet Olmuş Alır, 32 yıldır balıkçılık yaptığını belirterek pelit balığının bire bir yıl olup bir yıl olmadığını söyledi. Alır, palamudun özge balıklarının da artağan olmasını sağladığını kaydederek şöyle konuştu:

“Palamut balığının mübarek olduğu yıl, haziran kocaoğlan ile temmuzun 15’inde çigan palamudunun eli nimetli olmasıyla mahsus evet. Sivri balığı havyarı döktüğünde ise çinekop, istavrit ve mezgit balığı bereketli olacaktır. Denizde bildirme geç büyüyen balık istavrittir, o dahi geç yetişir. Bu yıl çinekop verimli olacak, o da Boğaz’de olacak. Karadeniz’birlikte üstelik olur amma bir iki tamam, şu zaman çocuk döneminde. Gelgel şartlarına göre pelit ekim kocaoğlan sonuna büyüklüğünde evet ama albeni şartlarına bağlıdır. Şu an bu barınakta bin 700 sandık balık çıkıyor, 2 bin 500 sandık sâdır balık dahi buraya geliyor. İki gündür balık bol. Geçmiş değil evvelki dönüş Kargaşa ve Samsun’de, hallerde çifti 120 teklik olan balık, İstanbul halinde bugün satılmadı. 70-80 liraya sattılar, benzeri dünya zararları oldu. Zaman boyunca o zararları çıkaramazlar. Balık öyle oynak tıpkı şeydir maalesef. Tuttun mu ferah, tutmadın mı anca gidiyor.

“DENİZDE BALIĞI BİTİRDİLER”

Su ürünleri bilmeyen tıpkısı ışıklı adama nev, defter ve masa üzerinden öğretmişler. Geliyorlar, balığı ölçüyorlar. evet sen hangi anlarsın balık ölçmekten. Sen geçmiş motorları izlem vücut. Tezgahta balık ölçüyorlar, ‘haram’ deyip ona bin liralık ceza kesiyorlar. Balığa halk koyuyorsun amma tankerlerle, TIR’larla o yem fabrikalarına satıyorsun. ‘Fabrikayı kapatın’ demiyoruz. Şayet bana hangi ölçüde başıboş ise ona dahi o ölçüde azade olsun. Cümle işini yapsın. Ölçü 12 santim mi, onu birlikte üretimevi yem yapsın. Ama ego balık haline giriyorum, benim balık 11 santim, balığa halk koyuyor. Niye ona başıboş birlikte bana haram, denizde balığı bitirdiler.”Share: