AK PARTİLİ KEŞİR: KALKINMA HEDEFİ KATIYEN KADINSIZ KAÇINAN

YANLIŞSIZ Fırka Genel Tarz Karı Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, “Eğer biz benzeri kalkınma hayali ve hedefi kuruyorsak bu bir tane katiyen kaçınan. Kadınlar üretime katılmadan olmayacak. Kadınlar istihdama katılmadan olamaz. Kadınlar karar alma mekanizmasına katılmadan olmayacak” dedi.

YANLIŞSIZ Öğür Genel Merkezi Avrat Kolları Başkanı ve Düzce Mebus Ayşe Keşir, DOĞRU Fırka Kadın Kolları Başkanlığı’nın 1,5 yıl önce Hakkari’den başlattığı, ‘Kadınlarla Iri Türkiye Yolun’ buluşmalarının Edirne’de gerçekleştirilen 80’inci programına katıldı. Keşir’e programda TBMM Kadın Eş Punt Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve Edirne Saylav Fatma Aksal, Eş Kolları Teşkilat Başkanı ve Bursa Milletvekili Emine Çetin Gözgeç, Aut İlişkiler Başkanı Fatma Ataseven, Genel Sekreter Aslı Seren, Arge Başkanı Züleyha Karademir, Hikmet ve İletişim Teknolojileri Başkanı Dilara Debbağ, Sivil Toplum Halkla İlişkiler Başkanı Ayten Işıklı, DOĞRU Öğür Edirne İl Başkanı Belgin İba ve İl Koordinatörü Fisun Kumbaracı zevcelik etti. Kentte iki ayrı program yapan Keşir, Meriç Nehri kenarında benzeri tesiste sivil cemiyet kuruluşu temsilcisi kadınların sorunlarını dinleyip, Edirne Tecim ve Sanayi Odası’nda (ETSO) kadınlarla buluştu.

‘100 KIZ ÇOCUĞUNDAN 49’U ARTIK ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ALIYOR’

ETSO’üstelik konuşan Keşir, kadın ve koca bile büyük Türkiye’yi yapmak üzere bir haddinden fazla projeleri olduğunu belirterek, “Terbiye sunu oylumlu fırsat eşitliği ara bulucu. Bizi hayatta hem avrat eş cinsler arası, hem da toplumsal yapılar ortada eşitliği sağlayan sunu kocaman kurgu, eğitimde okazyon eşitliğini yakalıyor oluşumuzdur. 2001 yılında yetişek çağında olup birlikte üniversiteye gidebilen kız bala oranı yüzdelik 13.5’ti ne efsus kim. Kız çocuklarının hoppadak yüzde 13.5’ine üniversite eğitimi verdiğinizde esasta vesile eşitliğini birlikte sağlamamış oluyorsunuz. Zira çığır edinmesi, yoksullukla savaşım etmesi, takatli çok bahis eğitimde vesile eşitliğinden geçiyor. Bekçi dönemler vardı, üniversiteler büyük şehirlerde kümelenmişti Anadolu’ya yayılmamıştı. Ama zaman 207 üniversitemizle bu devlet kaç oldu biliyor musunuz? Yüzdelik 49. Yani üniversite çağında olan 100 kız çocuğunu 49’u artık üniversite eğitimi alıyor” dedi.

Kadınlara punt verildiğinde, en bol şekilde değerlendirdiklerinin altını çizen Keşir, “KOSGEB’den faydalanan yani küresel faydalanıcıların içre yüzde 41’i kadın. İŞKUR’un işbaşı eğitim programları var. İŞKUR’un meslek edindirme kursları var. Bunlardan faydalananların birlikte yüzdelik 50’den fazlası eş. Meslek eğitimi kurslarında yüzdelik 57, işbaşı yetişek programlarında yüzdelik 52. Yani benzeri fırsat verdiğinizde kadınlara, eğitimde, istihdamda çığır edindirmede, kadınlar bunu açlığıyla sonuna kadar kullanıyorlar ve fırsatı yer ferah şekilde değerlendiriyorlar. Ülkemin kadınları bu anlamda akıbet aşama canlı, son basamak hayatiyetli ve sonuç mertebe arzulu” diye niteleyerek konuştu.

‘KALKINMA HEDEFİ KURUYORSAK, BU ASLA KADINSIZ OLMAYACAK’

Kadının bir zamanda bir beşeri resülmal ve kalkınmanın unsuru olduğunu üstelik sözlerine ekleyen Keşir, “Şayet biz tıpkısı kalkınma hayali ve hedefi kuruyorsak bu eşsiz katiyen olamaz. Kadınlar üretime katılmadan kaçınan. Kadınlar istihdama katılmadan kaçınan. Kadınlar değişmeyen kabul etme mekanizmasına katılmadan mümteni. Onun için biz istiyoruz ki nüfusun yarısını oluşturan kadınlar, eğitim ilkin tutmak için istihdam, değişmeyen kabul etme mekanizması, hepsine bildirme az kabul edilebilir eşik dediğimiz yüzde 25’tir, sunma beş altı bu nazaran katılmalı. Mümkünse bunu yüzdelik 50 oranına çıkarmalıyız. Birkaç geçmiş verdiğim rakamlarda görüyorsunuz kim yüzdelik 50’ye artık yaklaştık. Onun için ben ülkemin kadınlarına güveniyorum. Edirne’nin kadınlarına güveniyorum” ifadelerini kullandı.

‘HEDEFİMİZ KADININ GÜÇLENMESİ VE KORUNMASI’

KEFEKI Başkanı, YANLIŞSIZ Tümen Edirne Saylav Fatma Aksal de, sonuç 20 yılda kadınların gelişigüzel alanda güçlenmesi üzere balaban savaşım verdiklerini belirterek, “Bu sebeple yerelde ve mutluluk düzeyinde kadınlarımızın kooperatifleşmesi, örgütlenmesi ve girişimcilik ruhu ile akım etmesi, sorunların çözümünde şanlı bir kapsam yerine karşımızda durmaktadır. Özellikle sonuç 20 yılda avrat eş punt eşitliğinin sağlanması, kadının toplumdaki konumunun güçlendirilmesi, kadın haklarının korunması, anayasal ve kanuncu düzende bir nice ıslah yaptık ve sağlam haddinden fazla alanda kayda ayar gelişmeler yaşadık. Tüm bu kanuni düzenlemelerde hem kadının ve karı bireylerinin güçlendirilmesi, hem da korunması hedeflenmektedir” dedi.

2002 yılında kadınların hisse senedi gücüne paydaşlık olanı yüzdelik 27.9 iken bu oranın 2021 yılında yüzde 30.9’a yükseldiğini tamlayan Aksal, “Değme alanda etkin kanunlar çıkararak kadınlarımızın himmet hayatında daha aşkın yer almalarını bulmak amacıyla tensikat yaptık. 2002 yılında kadınların gelişim gücüne iştirak oranı yüzdelik 27,9 iken bu azamet 2021 yılında yüzdelik 30,9 yükselmiştir. 11’inci Kalkınma Planı’nda hedefleri doğrultusunda 2023 yılı sonuna büyüklüğünde kadın aksiyon gücüne paydaşlık oranının yüzdelik 38.5, karı istihdam oranında yüzdelik 34’e çıkarılması hedeflenmektedir” diye niteleyerek konuştu.

Programın devamında, Edirne’de zat alanında işini kurup sükse gösteren kadınlar katılımcılara deneyimlerini anlattıShare: