Ahlatcı Holding’in istihdam güvenceli yazılım kursuna rekor referans

Ahlatcı Terbiye Keyif ve Teavün Vakfınca gençlere yönelik 500 kontenjanlı, aksiyon garantili yazılımcı kursu başvuruları sona erdi. Kursa 4 bin 530 kursiyerin başvuruda bulunduğu bildirildi.

Ahlatcı Holding Umumi Müdürü Son Teşrin Yiğit, Ahlatcı Ana Ortaklık adına üretimin artırılması, ülkede cari açığın azaltılması ve munzam değeri yüksek mahsulat üreterek ihracatının gerçekleştirilmesi hedefiyle yola çıktıklarını söyledi. Yiğit, bu hedefe müteveccih icraat son ivinti bitmeme ederken diğer taraftan üstelik holding bünyesinde kurdukları mangiz vasıtasıyla sosyal sıkıntı projeleri gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Türkiye’nin ihracatta herhangi bir geçen gün yıpranmamış rekorlar kırdığına dikkat calip Yiğit, “Eskimemiş kapasiteleri geliştiriyoruz. Yeni imalatlar, ürünler seçkin güzeşte dönme çeşitleniyor ve ülkemizin yapmış olduğu ihracat artıyor. Bu artım yaşanırken yıpranmamış ürünlerinde piyasaya girdiğini görüyoruz. Piyasaya giren seçme eskimemiş üründe bizim ihtiyacımız olan arz büyük husus yazılımcı gençlerimiz. Bugün kullandığımız cep telefonlarından evlerimizde kullandığımız aygıtlara baktığımızda seçkin birinin kıytırık tıpkı elektronik beyin olduğunu görüyoruz. Bunların hepsinin içerisinde tıpkısı yazılım var. Tığ gençlerimizle bunların haddinden fazla henüz iyilerini ve güzellerini gerçekleştirebileceğimize inandık. Gençlerimize güvenimiz kamu. Neler yapabiliriz diye niteleyerek baktıktan sonra 1 Haziran’bile yazılım kursu ile ilgili kararı aldık. O dönme 500 kudretli gencimize istihdam güvenceli ağırşak düzenleneceğini kamuoyuna açıkladık” dedi.

İstihdam güvenceli yazılım kursuna başvuruların 1 Ağustos’ta sona erdiğini anlatan Alp “Yazılım kursu amacıyla 4 bin 530 müracaat yapıldı. Beklediğimizin 9 zalimce üstünde ayrımsız istek var. Bu taleplerin içerisinde biz yazılımla ilgisi sıfır gençleri alarak eğitmemiz, ders vermemiz, yazılımcı yapmamız gibi değil. Burada bilgisayarla ilgili, yazılımla ilgilendiren ayrımsız alt yapısı olan gençlerimizi alanlarında ülkemizin genişlik rastgele girişimcileri, uzmanları, çekicilik ve kuruluşlarının destekleriyle alanlarında Türkiye’de yetke haline gelmesini sağlayacak bir zir yapıyı oluşturacağız. İlk etapta başvuruda bulunan kursiyerlerimizle iletişime geçerek eğitime davet edeceğiz. Tamlık kursiyerimizi online sınava bağımlı tutacağız. Bu aşamalardan sonradan kalburüstü olan kursiyerlerimizle yüz yüze terbiye çalışmalarına başlayacağız. Özlük yazılımcılarımızın bile kursa katılabileceği, onlarla alay malay istifade edebileceği ayrımsız kurs düzenleyeceğiz. Bu kurs elden Çorum için düşündüğümüzde tıpkı madde anlatım etmiyor kabil. Amma ülkemiz üzere çokça majör bir kursu Çorum’da gerçekleştirmiş olacağız. Yazılım kursunda 500 genci yetiştirdiğimizde onların istihdamı üstelik amade. Gelişigüzel türlü emek ortamı amade. Kâfi kim tığ gençlerimizi yetiştirelim. Kursumuz ücretsiz olacak. Hiçbir şekilde kurs ücreti alınmayacak. Projemizi eksiksiz kamu alım ve kuruluşlarımızla paylaştık. Çorum açısından mudil tıpkısı çalışmayı gerçekleştireceğiz. Gençlerimizi seçkin noktada istihdam etme hedefimiz var. Gençlerimizin değişik ayrımsız düşüncesi olursa ona de tevakki etmek duyarız” ifadelerini kullandı.

“Kursun savunma sanayine müteveccih tıpkı yatırım mı?” olduğu yönündeki soruya Umum Müdür Yiğit, “Her özdek benzer. Hiçbir zaman küçük düşünmedik. Hep büyük düşündük. Dünyadaki teknolojilere baktık. Gelişen dünyaya baktık. Tığ gelişen dünyaya dahi elbette vadi bulabiliriz henüz ileriye kuşkusuz gideriz bununla ait çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

Yazılım kursuna başvuranlar 17-18 Ağustos tarihlerinde dolay istimara sınavına alınacak. Sınavda kalburüstü olanlara 31 Ağustos tarihinden itibaren yazılım eğitimi verilmeye başlanacak. Toplantıda Ahlatcı Ana Ortaklık Bilgi Teknolojileri Umum Müdür Yardımcısı Özkan Yaygı ve Kurumsal İletişim Direktörü Gökhan Layemut da sürece ilişik ustalık bilgiler verdiler. – ÇORUM

Share: