Ağız Ege’ye Gök Ses Sağanak Yağış Uyarısı

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü, Yan Ege’nin hep için gök curcunalı boğanak yağmur uyarısı yaptı. İzmir ve Muğla çevreleri ile Aydın’de haddinden fazla kuvvetli olması muhtemel yağışların erte sabahleyin saatlerinde başlayacağı belirtildi. Yeğin, su baskını, hortum ve yıldırım üzere olumsuzluklara alın bile titiz olunması uyarısı yapıldı.

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Kenar Ege’nin tamamında erte sabahleyin saatlerinden itibaren asuman patırtılı boğanak yağışların başlayacağı duyuruldu. Açıklamada şöyle denildi:

“Yapılan son değerlendirmelere bakarak; yarın (pazartesi) sabahleyin erken saatlerden itibaren Ege’nin kuzey kıyılarında başlayacak olan sağanak ve asuman patırtılı sağanak yağışların, gitgide Kıyı Ege’nin tamamında canlı namına İzmir ve Muğla çevreleri ile Aydın’ın mağrip kıyısında kuvvetli (25-55 kg/m2), Balıkesir’in batı ağız ilçelerinde çokça sağlam ve düzlük saha elem (51-85kg/m2) olması beklendiğinden başat, su baskını, sebep, yerel kırcı yağışı, heyelan, hortum teşekkül riski ve akva rüzgar kadar olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

Share: