Afyonkarahisar’da lavanta turizmi hareketliliği başladı

Afyonkarahisar’ın Dazkırı ilçesindeki lavanta diyarı olarak anılan İdris köyünde 3 bin dekarın üzerindeki lavanta tarlaları turistleri ağırlıyor.

Türkiye’nin Isparta’dan sonradan ikinci şişman lavanta üretim merkezi olan kentteki lavanta hasadı eylül ayının sonuna kadar sürüyor. Afyonkarahisar- Denizli sınırında 1500 rakımın üzerindeki Apa Yaylası’ndaki orman köyünde mevcut lavanta tarlaları, yükseltisi zımnında ağustos ayında mor renge bürünüyor.

Dazkırı Kaymakamlığının sonuç yıllardaki turizm ve kalkınma projeleriyle yapılan yatırımlarla İdris köyündeki lavanta tarlalarında turist hareketliliği artıyor. Köydeki lavanta tarlaları, tabii stüdyo görünümüyle mekân illerden ışık tutkunlarının dahi bağlam odağı oldu.

İdris Köyü Muhtarı Sami Şahin, AA muhabirine, lavanta tarlarının mor renkleriyle insanları cezbettiğini söyledi.

Son yıllarda köylerine pahal domestik ve ecnebi gezici geldiğini dile getiren Şahin, şöyle konuştu:

“Lavanta tarlalarımız, görselliği dolayısıyla hele kasaba illerden çok ziyaretçi ağırlıyor. Geçtiğimiz günlerde Japonya’dan misafirlerimiz vardı. Ziyaretçilerimizi köyümüzdeki tarlalarımızda gezdiriyor, yöresel ürünlerimizi ağırlama ediyoruz. Domestik ve ecnebi turistlerimizi burada ağırlamaktan onur duyuyoruz.”

-“1,5 ton yağ çıkarmayı hedefliyoruz”

Şahin, görselliğin doruk yaptığı İdris köyünün mor tarlarının ilkgüz ayının sonuna büyüklüğünde gezip görülebileceğini vurgulayarak, doğa ve foto tutkunlarını bölgeye çağırma etti.

Afyonkarahisar Valiliğin desteğiyle kurdukları distilasyon ünitesiyle hasadını yaptıkları lavantaların yağlarını dahi çıkardıklarını anlatan Delimsirek, “Güzeşte yıl köyümüzdeki lavanta hasadı 230 ton civarındaydı. Bu yıl verimli yağışa tutkun olarak 300 tonun üzerine çıkacağımızı düşünüyoruz. Tarlalarımızda verim çok aşkın. Güzeşte sene birlikte 822 kilogram lavanta antagonist, çıkardık. Bu sene 1,5 titrem yağ çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yağları da kozmetik sanayisine satıyoruz. Yağın litresini birlikte 450 liradan satıyoruz. Bunun dışında çiçekçilere verdiğimiz lavantalar de var. Antrparantez, lavanta buketlerimiz KÖLE, Almanya, İsviçre ve Bulgaristan’a gidiyor.” diye niteleyerek konuştu.

İdris köyünde lavanta üretimi işleyen Hüseyin Talih bile 8 almanak tarlasında çokça güzel görsel ziyafet olduğu için ziyaretçisinin birlikte fazla olduğunu dile getirdi.

Köylerinin orman içerisinde olduğu için turistlerin ağır sıklet ilgisiyle karşılaştıklarına özen çeken Yıldız, “Ziyaretçiler, tarlada foto ve video çekimleri yapıyorlar. İkramlarımız oluyor. Adamakıllı vakit geçiriyorlar.” dedi.

“Bol verimli fotoğraf ve videoteyp çektik”

Gezmen Betül Özdemir, İdris köyüne lavanta tarlarını fethetmek amacıyla arkadaşlarıyla geldiklerini söyledi.

Özdemir, “Zaman lavanta tarlasında çokça keyifli vakit geçirdik. Bereketli bol fotoğraf ve video çektik. Bu görselleri içtimai medyadaki adresimde paylaşacağım. İdris köyü hayat veren ve rahatlatan benzeri meydan. Stresten insanları uzaklaştırıyor. Gayet de nezih bir ortamı var. Burayı herkese başvuru ediyoruz.”

Gezgin Yalaz Kahvecigil ise İdris köyündeki lavanta tarlalarının doğallığı ve manzarasının insana varlık verdiğini ve arkadaşıyla verimli artağan foto ve videoteyp çektiklerini tabir etti.Share: