Afyonkarahisar’da 1000’den fazla kedi ve köpeğe çip takıldı

Afyonkarahisar’üstelik 1000’den aşkın kedi ve köpeğe çip takıldı

Çip uygulaması üzere akıbet devir 31 Meyan

AFYONKARAHİSAR Yerel zooloji için getirilen yonga zorunluluğu sebebi ile 31 Antrakt 2022’ye kadar çip taktırılmayan hayvanların sahiplerine nakdî ceza uygulanacak. Bu çerçevede Afyonkarahisar’da şimdiye büyüklüğünde 511 kedi, 675 kapik çiplenerek taşıt altına alındı.

Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürlüğü vasıtasıyla toprak genelinde 511 kedi ve 675 köpeğe çip takıldı. Sene sonuna büyüklüğünde yonga taktırılmayan yerel hayvanat amacıyla sahiplerine nakdî ceza uygulanacağından, çipleme işlemlerinin mesafe ayında yoğunlaşması bekleniyor. Afyonkarahisar Ekincilik ve Orman İl Müdürü İbrahim Enerjik, konuyla ait bilgi vererek efsanevi sahiplerini uyardı. Acar, Afyonkarahisar’de şimdiye büyüklüğünde 1000’den fazla evcil hayvanın çiplendiğini söyleyerek şöyle devam etti:

“26 Küçük Ay 2018 tarihinde sâdır pisik, kapik ve gelinciklerin vasıta altına alınması ile ilişik yönetmelikten itibaren biz Afyonkarahisar’daki bu çeşit domestik hayvanların anahtar altına alınması işlemlerini yapıyorduk 26 April 2022 tarihinde çıkan yönetmelikle bu müddet 1 sene uzatıldı ve şuan yıl sonuna büyüklüğünde araç işlemlerimiz bitmeme ediyor. Bu süre süresince biz Afyonkarahisar’bile hep 511 sayı kedi, 675 nüsha köpeğin kayıt altına alınması işlemini gerçekleştirdik. Araç altına alınması işlemini bile deri altına iğne yöntemiyle yapmaktayız. Şuanda mikroçipte birlikte hele hayvanlara cilt altına tasasız, bibersiz ve efsanevi refahına uygun şekilde anahtar altına ahiz işlemini devam ettiriyoruz. Bu işlemi iğne yöntemiyle yapıyoruz. Dolayısıyla hayvanlarda dert, keder yahut enfeksiyon tıpkısı hâller banko ortaya çıkmıyor. Yer zinde yöntem namına uygulanıyor ve şu anne büyüklüğünde uyguladığımız tek hayvanda menfi aynı durumla karşılaşmadık.”

Mikroçip uygulamasının gerekçelerini anlatan Acara, bunun yasalı bire bir ıztırar olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu:

“Hayvan sahiplerine hele bu durumu hatırlatmak istiyorum ve bir dakika evvel mikroçip işlemlerini gerçekleştirmelerini başvuru ediyorum. Söylediğimiz kabil yönetmelik gereği de bu yılın böylelikle bu muamele sona erecek. imdi cezalı duruma düşmemeleri için hayvanlarını tıpkı zaman geçmiş taşıt altına aldırmalarını tavsiye mektubu ediyoruz. Çip uygulamasındaki kasıt; hayvan hastalıkları ve zararlıları ile mücadelede bir etkinlik temin etmek ve bu hayvanları taharri altına kabul etmek. Özellikle sokağa bırakılan hayvanlarda hayvan sahiplerinin belirlemek ve hayvan refahını birlikte kayırıcı seviyeye fehmetmek amaçlanıyor burada. Bundan âlem hayvanları vasıta altına alıyoruz.”

31 Antrakt’tan sonra bakir sahiplenilen yahut 6 taban büyüklüğünde olan hayvanların çiplenebileceğini söyleyen Acar, şöyle bitmeme etti:

“31 Boşluk 2022 tarihine kadar tığ rastgele yaştaki hayvanı kayıt altına alıyoruz amma bu tarihten sonraları çıktı yıpranmamış edinilen veya 6 aya kadar olan hayvanların kayıt altına alınması işlemi bitmeme edecek. Ehil değişikliği olan veya hizmet evlerinden, barınaklardan eskimemiş edinilen yahut bakir doğan hayvanların araç altına alınma işlemleri bitmeme edecek ve özellikle efsanevi sahiplerinin cezalı duruma düşmemeleri amacıyla 31 Antrakt 2022 tarihine kadar kayıt işlemlerini yaptırmalarını başvuru ediyorum.”

Share: