AFAD, kurduğu çadırlarla Pakistanlı selzedelere hayalet oldu

Afet ve Müstacel Uzanım Yönetimi Başkanlığı (AFAD), başat felaketi cihetiyle print günler nâkil Pakistan’bile kurduğu çadırlarla afetten etkilenen ve sıcak açıktan muzdarip halka silüet oldu.

Sel felaketinin yaşandığı Pakistan’da evvel andan bu yana sahada faal racon düzlük AFAD, ülkenin türlü şehirlerinde müzaheret çalışmalarını sürdürüyor.

Sindh eyaletine vabeste Sehvan şehrinde deri kuran AFAD, ısıdam havadan muzdarip selzedelere hayalet oldu.

AA ekibi, hükûmet merkezi İslamabad’a 1180 kilometre uzaklıktaki Sehvan şehrinin Ahraz Sargı bölgesinde AFAD’ın otağ kurulum çalışmalarını durumunda inceledi, dinlenme kampı sakinleriyle görüştü.

Çöl sıcağı etkisi

Karaçi’den 5 saat süren yolculuğun peşi sıra ulaşılan, AFAD’ın mesai yaptığı Sehvan şehrindeki dinlenme kampı alanı, kum ve sıcak havanın etkisiyle adeta bir çölü andırıyor.

Bölgede irili ufaklı yüzlerce deri bulunuyor.

Kamp alanında biraz yürüyünce, ellerinde yelpazelerle serinlemeye çalışanlar, kumlarda oynayan ayrıntılar ve başlarının üzerindeki kaplarla çadırlarına akarsu taşıyan kadınlar hücre çarpıyor.

Sıcak havadan yorgun sakıt yaşlılar ve yeterli beslenemediği galiba bebekler da dikkati çekiyor.

10 günce çağa

Bölgedeki aynı çadırda küsurat 12-13 dirilik beribenzer tıpkısı alanda yaşamaya çalışıyor. Bu kişiler arasında 10 günce benzeri çağa ve annesi de bulunuyor.

Yeni tevellüt özne asıl Zübeyde İsmail, Savera ismini verdiği 10 günlük bebeğini skala ile serinletmeye çalışıyor.

AFAD’dan bakir doğan bebeğin ailesine çadır

AA ekibinin ailenin durumunu AFAD yetkililerine iletmesi sonrası AFAD, bahis konusu aileye oba yardımında bulundu.

Bölgedeki Pakistanlı yetkililer ve gerekseme sahibi ev, AFAD’ın otağ desteği cihetiyle memnuniyetini ifade ederken, bebeğin babası Ulvi İsmail, Türkiye’ye ve AFAD yetkililerine teşekkürname etti.

Hemen gelişigüzel şeye ihtiyaç duyuluyor

Binlerce kişinin yaşadığı kampta, dinlenme kampı sakinlerinin dahi dediği kabil kolaylıkla seçkin şeye gerekseme duyuluyor.

Gıda, temiz su, abdesthane ve cağ, sağlık tesisi ve ruh bunların başında geliyor.

Kampta hayatiyetli Hüsna da kemirmek problemine bel ederek, akman su için 2 kilometre el katettiklerini anlatım etti.

Kamp sakinlerinden Maşuk Ulu ise 15-20 gündür kampta yaşadıklarını, çocuk ve yaşlılarda çeşitli hastalıkların saksı gösterdiğini aktardı.

“Intikal döneminin atlatılması” vurgusu

Kahramanmaraş İl AFAD Müdürü Aslan Mehmet Ateşli, ülkenin muhtelif bölgelerinde operasyon yürüttüklerine işaret ederek, Pakistan’daki başat felaketinin evvel gününden bu yana ihtiyaç sahiplerine destek olmaya çalıştıklarını söyledi.

Coşkun, halkın selden ağır şekilde etkilendiğine meni ederek, “Çerge ve gıda yardımı ile bu geçiş döneminin atlatılması için Pakistanlı kardeşlerimizin yanı sıra olmaya bitmeme ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye ve Türk halkına teşekkür

Kamptan mesul Pakistan Gelgel Kuvvetlerinden Ilçebay Vakkas Zahid, kampta 600’ün üstünde keçe olduğunu belirterek, insanların ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını ve su düzeyi düştüğünde halkın ayrımlı yerlere götürüleceğini anlatım etti.

AFAD’ın kendilerine otağ, besin ve vacip arkalama malzemelerini sağladığına meni fail Vakkas, “Bu yumruk zamanda Türkiye bizi yalnız bırakmadı. Türkiye’ye ve Türk halkına çok müteşekkiriz.” dedi.Share: