Af Örgütü: Aktöre polisinin dağıtıldığına dayalı kaknem iddialara aldanılmamalı

Arsıulusal Af Örgütü zaman uluslararası toplumun, ‘ahlak polisinin’ dağıtıldığına dayalı ‘şüpheli iddialara’ aldanmaması gerektiğini açıkladı. Teşkilat, İran Başsavcısı Montazeri’nin konuyla ilgilendiren açıklamasını ‘belirsiz’ olarak nitelendirdi. Öte yandan Mahsa Amini’nin ölümü sonrası başlayan protestolarda gözaltına alınan 5 kişiye daha bugün idam cezası verildi, idam cezası alanların sayısı toplamda 11 oldu.

Arsıulusal Af Örgütü, bugün açıklama yaparak İran Başsavcısı Mohammad Jafar Montazeri’nin 3 Aralık’taki ‘ahlak polisinin’ lağvedildiğine dayalı yaptığı açıklamayı ‘belirsiz’ olarak nitelendirdi ve uluslararası toplumun, ‘ahlak polisinin’ dağıtıldığına dayalı ‘şüpheli iddialara’ aldanmaması gerektiğini vurguladı. Teşekkül açıklamasında “İran makamlarının, İran’ın neymiş ‘ahlak polisi’nin neymiş dağıtılmasına ilişik anlaşılmaz ve çatışık açıklamaları uluslararası toplumu, zorunlu başörtüsü yasalarında düzlük alan ve bunu fıldır uygulayanların cezalandırılmamış kalmasıyla körüklenen, kadınlara ve kız çocuklarına müteveccih süregelen gayret üstüne yanıltmamalıdır” ifadelerini kullandı.

REİSİ: HÜKÜMET, PROTESTOCULARIN VE MUHALEFETİN SESİNE KULAK VERİYOR Amini’nin ölümü sonrası başlayan protestolarda daha evvel gözaltına alınan 5 kişiye henüz zaman idam cezası verildi, ölüm cezası alanların sayısı toplamda 11 oldu. Bugünkü ölüm cezası cezalarının, asayiş güçlerinden benzeri kişinin güzeşte kamer Karaj kentindeki protestolarda öldürülmesiyle ilişik verildiği açıklandı.İran Fehamet Başkanı İbrahim Reisi, 24 Kasım’da açıklama yaparak ” Hükümet, protestocuların ve muhalefetin sesine kulak veriyor ama protesto, kaos ve kargaşadan farklıdır. İsyan hem diyaloğun hem de seçkin tür gelişmenin önünde bir bariyer ve insanlar buna kararlı bire bir şekilde cevap verilmesini bekliyor” ifadelerini kullanmıştı.

Share: