Adıyaman’da ‘Cennet Hurması’ hasadı başladı

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde Japon Hurması yerine dahi bilinen Behişt Hurmasının hasadına başlandı.

Vitamin ve mineral açısından berenarı ensesi kalın olan ve birçok hastalığa karşı havari ve tedavi edici özellikleri olduğu tanıdık ‘Japon Hurması’ hasadına Gölbaşı ilçesine bağlı Bağlarbaşı Köyü’nde başlandı.

Her geçen sene üretim alanı artırılarak mümasil aynı gelecekte Gölbaşı ilçesinin popüler tarım ürünleri ortada yerini takanak olan hurma hasadına Ilbay Mahmut Çuhadar, Gölbaşı Kaymakamı İhsan Ayrancı, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Nurettin Karşılaştırma, Mekân Belediye Başkanları ve çiftçiler katıldı. Hurma bahçesini gezerek, hurma hurmaları dalından koparan Ilbay Mahmut Çuhadar, hurmanın üretimi ile hasat, sınıflama, paketleme ve sevk işlemleri hakkında bilgi alıp, çalışanlara kolaylıklar diledi.

Hurma üretiminin seçkin sabık sene artırılarak Gölbaşı ilçesinin tarımı özellikle görünmek için sosyo-soylu erki yapısına ağır sıklet katkılar sağladığını belirten Vali Mahmut Çuhadar, “Gölbaşı ilçemizde bu yıl hasadı başlatmış bulunuyoruz. Hasadın artağan olmasını diliyorum. Gölbaşı ilçemiz kitap çeşitliliği bakımından varlıklı ve hurma üretimi üzere seçkin yönüyle yarar benzeri iklime sahiptir. Gölbaşı ilçemiz Behişt Meyvesi adına aşina Hurma ile mezkûr benzeri ilçemiz. Hurma üretiminde Türkiye’birlikte üstelik iddialıyız. Hurma üretiminde Adana’nın Kozan ilçesinden sonradan Gölbaşı ilçemiz üretimde ikinci sırada meydan almaktadır. Mezru alanda dahi yeniden Adana ve Denizli’den sonradan üçüncü sırada yer almaktadır. Verdiğimiz desteklerle imdi bu alanların henüz üstelik genişleyeceğini düşünüyoruz. Hurma de rekolte herhangi bir güzeşte sene biraz henüz artıyor. Bu yıl 5 bin dekarlık alanda kestirmece 7 ile 8 bin titrem hurma hasadı bekleniyor. Hasadın üreticilerimize alımlı çalımlı ve artımlı olmasını diliyorum. Çiftçilerimizin zirai gelirini yükseltmek ve meyveciliğin gelişmesini sağlayarak ekonomiye katkıda bulunmak amacıyla 2020 yılında 35 bin, 2021 yılında 50 bin ve bu yıl üstelik 25 bin görünmek üzere toplamda 100 binin üzerinde hurma fidanı dağıttık. Çiftçilerimize müteveccih desteklerimiz gelecek yıllarda de devam edecektir. Hurma fidanlarının ve hasadının çiftçilerimize leziz ve güzel olmasını diliyorum” diye niteleyerek konuştu.

Hasat sonrası Ilbay Mahmut Çuhadar ve beraberindeki astronomi, Meyveciliği Geliştirme Projesi çerçevesinde çiftçilerin gelirlerinin artırılması amacıyla İl Özel İdaresinin desteği ile Gölbaşılı çiftçilere 25 bin Japon Hurması fidanı dağıtıldı. – ADIYAMAN

Share: