Adana’da içtimai göz umudu! Vatandaş 6 bin 356 kat amacıyla teferruatlı kuyruklar oluşturdu

Cumhurbaşkanı Recep Takbih Erdoğan, Cumhuriyet Altını tarihinin en nazik içtimai ev projesinin detaylarını geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaştı. Ancak gelirli aileler üzere TOKİ, biricik seferde 250 bin ev inşa edecek.

BAŞVURU SAYISI 1 MİLYONA YAKLAŞTI

Sektör temsilcileri, nesir edilecek olan konutların yapım sektörüne zahir tıpkı bastırık oluşturacağına dayalı değerlendirmede bulunurken, vatandaşlar ise bu projeden dolayı heyecanlandıklarını söyledi. 81 ilde vatandaşların kırıcı bent gösterdiği projede şimdiye büyüklüğünde 900 binden çok müracaat yapıldı. Başvurular 31 Ekim’e kadar sürecek.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Başvurular zımnında birçok ilde bankalarda ATM’lerde mufassal kuyruklar oluştu. Referans amacıyla gelenler ise bu projeyle eş sahibi olabilecekleri üzere ateşli olduklarını anlatım ettiler. Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü balaban sosyal konut projesi olarak tanıtılan mücahede, Adanalıları birlikte heyecanlandırdı.

6 BİNDEN AŞKIN BÖLÜK YAPILACAK

6.356 içtimai konutun mensur edileceği Adana’bile format Seyhan-Yüreğir ve Çukurova ilçelerine 4 bin 100, Sarıçam’a 800, Yumurtalık’a 300, İmamoğlu ve Kozan’a 500’er, Tufanbeyli’ye ise 156 basamak yapılacak. Adana’nın proje kapsamında, Türkiye genelinde evvel 7’dahi olduğunu kaydeden Doğu Akdeniz İnşaat Yüklenici Birlikleri Federasyonu (DAİMFED) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, “Bilcümle dünyada toplumsal yardımlaşma, sosyal hane camit durumdayken, Reisicumhur’mızın açıklaması, yüreğimize su serpti. Belde illerimizde Kahramanmaraş’ta 2 bin 600, Mersin’dahi 3 bin 300, Osmaniye’da 1600, Hatay’dahi ise 4 bin 500 toplumsal hane yapılacak. Adana’mız, çevre illerimize kıyasla civar planda yakalanmış” diyerek konuştu.

“HEYECANLA BEKLİYORUZ”

Proje yardımıyla henüz önceleri tapusu olmayanların sülale sahibi olabileceğini aktaran Karslıoğlu, rakiplik ortamı de gelişeceği için yurt sektöründeki fiyatların bayağı çekilebileceğini söyledi. Banka önünde ayakyolu bekleyen Papağan Caymaz (65) ise henüz önceki haddinden fazla nöbet TOKİ’ye müracaat yaptığını fakat ad çekme çekimlerinde namına daire çıkmadığını belirterek, “Heyecanla bekliyoruz” dedi.

Şeyma Yeşil (20) da proje kapsamında konutların yüzde 20’sinin gençlere ayrılmasından bahtiyar olduğunu söyledi.Share: