ABD’den Ukrayna’ya 89 milyon dolarlık müzaheret

ESIR Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna topraklarının patlayıcılardan arındırılması ve insancasına konularda bindi üzere 89 milyon dolarlık arkalama yapılmasının planlandığını duyurdu.

ESIR Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan kayıtlı açıklamada, “Bakanlık, Ukrayna Hükümetine, Rusya’nın merhametsiz savaşının yarattığı patlayıcı kalıntılarının öğün açtığı acil insanca zorlukların üstesinden gelmesine destek olmak için 89 milyon dolarlık FY 2022 finansmanı terazi niyetini açıkladı” denildi.

ÇOK SAYIDA MAYIN VE PATLAMAMIŞ BOMBA VARAçıklamada, savaş dolayısıyla birçok bölgede etken mayınların ve patlamamış cephanenin bulunduğu rapor edildi. Açıklamada şu ifadelere kayran verildi:

“Rusya’nın yasadışı ve sebepsiz yere Ukrayna’yı nehiy etmesi, ülkenin şişman bire bir bölümünü yağız mayınları, patlamamış cephane ve umum yapımı patlayıcı cihazlarla doldurdu. Zalim aktörler vasıtasıyla Ukrayna’bile gördüğümüz şekilde halk yapımı patlayıcıların grotesk kullanımı, henüz geçmiş Suriye’de sadece DEAŞ ile ilişkilendiriliyordu. Bu patlayıcılar bol tarım arazilerine erişimi engelliyor, baştan mensur çabalarını geciktiriyor, yerinden edilmiş toplulukların evlerine dönmesini engelliyor ve günahsız Ukraynalı sivilleri öldürmeye evet birlikte alil bırakmaya bitmeme ediyor. Ukrayna Hükümeti 160 bin kilometrekarelik arazinin yavaş olabileceğini aritmetik ediyor. Bu kabaca Virginia, Maryland ve Connecticut eyaletlerinin toplamı kadar bir alana karşılama etmektedir.”

Share: