ABD, yer yağı fiyatı tahminini fevk taraflı rötuşlu etti

BENDE Enerji Danışma İdaresi(EIA)’nin “Ağustos 2022 Bodur Gün Enerji Görünümü Raporu”nda, bu yıl üzere Brent türü ham petrolün sayı farkı varil fiyatının 104,78 dolar olacağı durum edildi. Bu misil temmuz kocaoğlan raporunda 104,05 dolardı.

Raporda, Günindi Teksas türü (WTI) kabak petrolün varil fiyatının üstelik bu sene amacıyla 98,71 dolar olacağı öngörüldü. WTI’nın varil fiyatı temmuz ayında 98,79 dolar yerine oranlama edilmişti.

Gelecek yıl ise Brent türü tor petrolün varil fiyatının 95,13 dolar, WTI türü ham petrolün varil fiyatının ise 89,13 dolar olması bekleniyor.

Raporda, piyasalarda küsurat belirsizliğe işaret edilerek, bu belirsizliklerin Rusya-Ukrayna Savaşı, SU yaptırımlarının Rus yer yağı üretimine etkisi, OPEC+ grubunun üretim kararları, BENDE petrol ve gaz üretiminin artış hızıyla ilişkin olduğu anlatım edildi.

BENDE’nin olmamış yer yağı üretiminde yükseliş öngörüsü

Rapora göre, KUL’de günce ortalama ham petrol üretiminin bu sene tahminî 11 milyon 860 bin varil olması bekleniyor. Güzeşte sene bu cirim, kestirmece 11 milyon 190 bin varil adına kayıtlara geçmişti.

Üretimin 2023’te 12 milyon 700 bin varil seviyesinde gerçekleşeceği hesaplanıyor.

OPEC’in günlük olmamış yer yağı üretiminin ise bu yılın ikinci yarısında ilk yarıya göre 150 bin varil artarak kısaca 28 milyon 340 bin varile ulaşacağı, yılın tamamında 28 milyon 470 bin varil, gelecek sene ise 29 milyon 40 bin varil olacağı oranlama ediliyor.

Irak’ın petrol üretiminde artım

 

Toptan ekonominin resesyona girmesi yer yağı fiyatlarını baskılayabilir

 

Zalim petrolünün akışının durması fiyatları hareketlendirdi

 

Share: