“7. Uluslararası İstanbul Arapça Betik Fuarı”nda göçmenlere gönüllü ruh bilimsel bindi veriliyor

Bu yıl “Doyumsuz Bir Acun” temasıyla yola çıkan “7. Uluslararası İstanbul Arabi Kitap Fuarı”, bu akşam sona eriyor.

Anadolu Ajansının Toptan İletişim Ortağı olduğu İstanbul Fuar Merkezi’nde bitmeme eden etkinlikte saha düzlük Arapların kurdukları sivil cemiyet kuruluşları, fuar katılımcılarına ve ziyaretçilere gönüllü psikolojik destek sağlıyor.

Ruh Sağlığı Girişimciler Topluluğu’ndan Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Psikoloji mezunu Suriyeli ruhiyatçı Lina Selçukoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada hava yerine çocuklara ve yetişkinlere ruhiyat alanına dair değişik eğitimler verdiklerini söyledi.

Selçukoğlu, derneklerinin içerisinde elden psikologların değil, psikiyatri doktorlarının üstelik çalıştığını belirterek, fuarda sonuç yaptıkları etkinlikte merbutiyet dilleri konusunda konuştuklarını anlattı.

Ruh sağlığı üstüne farkındalığı arttırmayı amaçladıklarının altını çizen Selçukoğlu, “Fuarda alanımıza gelenlere geçmiş özellikle yabanlık testi yapıyoruz. Ruh Bilimsel bindi sunuyoruz. Bazen alanlarda da sadece psikologlara yönlendirilen sorular oluyor, onları cevaplandırıyoruz. Biliyorsunuz herhangi bir ant psikologlara ulaşılamıyor. İnsanlar bibi çekinebiliyor. Biz üstelik bu yüzden fuara psikologları getirdik. Ayrımlı kültürlerden, değişik eğitim bilimi seviyelerinden birçok insanın sorularını yanıtlıyoruz. Akıllarında sorun olabilecek tıpkısı şey kalmıyor.” açıklamasını yaptı.

Lina Selçukoğlu, fuarda çocuklara bile hususi etkinlikler gerçekleştirdiklerini dile getirerek, bu anlamda katılımcılardan olumlu dönüşler aldıklarını aktardı.

“Ayrıntılar için pusula kabul etmek, faaliyetlere katılmak sunturlu aynı deneyim oluyor”

“Nesil mensur edilir, ülkeler kalkınır” sloganıyla Türkiye’dahi 2019’da kurulan Kaslı Nesiller Derneği ve Değiş Derneğinin Eğitim Koordinatörü Abdurrahman Sheik Alard ise fuara iki çekicilik yerine katıldıkları, çocuklarla ve gençlerle ilişik faaliyetler yürüttüklerini anlatım etti.

Alard, derneklerinin Türkiye’birlikte artık terbiye düzlük muhacir torunlar ve çoluk çocuk girmek üzere meslek müfredatı dışında fotoğrafçılık, beyaz perde ve grafik dizayn gibi kursalar düzenlediğini belirtti.

Fuarda yaptıkları etkinliklerden bahseden Alard, şunları kaydetti:

“Çocuklar amacıyla kitap aldıktan bilahare burada doğmak, faaliyetlere süzülmek domuzuna aynı deneyim oluyor. Buradaki alanımızı 5 bölüme ayırdık. Birinci hizip el sanatları, ikinci hane rastgele aktarılma burada satranç turnuvası oluyor. Öğrencilere da kitap aldıktan sonradan adamakıllı tıpkı ajanda kalıyor. Buraya göçmen dallar de Türkler üstelik geliyor. Mesela satranç turnuvası sırasında aralarında haddinden fazla sunturlu iletişim oldu çocukların. Bizler gençlerin elan aktif olabilmesi için yıpranmamış yetenekler yetiştirmeyi amaçlıyoruz.”

Share: