7 bin 784 melez hayvanı, tedavi edilerek doğaya bırakıldı

TARIM ve Orman Bakanlığı Tabiat Esirgeme ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce kurulan iyileştirme merkezlerinde, sonuç 10 yılda mütenevvi nedenlerle yaralanan 38 bin 631 yaban hayvanı, tedavi ve rehabilite edilerek, katıksız ortamına bırakıldı. 2022’de ise 12 bin 596 yaban hayvanından 7 bin 784’ü, baştan doğaya kazandırıldı. 1017’sinin tedavisi bitmeme ederken, 453 karışık hayvanı ise zooloji bahçelerine yerleştirildi.

‘Av ve Çandır Hayvanı Teksir Yeri ve İstasyonları ile Istirdat Merkezlerinin Kuruluşu, Yönetimi ve Denetimi Karşı Yönetmelik’ ve uluslararası sözleşmeler layıkıyla tabii afat, kasaba sorunları, yaralanma ve sahipsiz kalma gibi nedenlerle bakıma ve tedaviye eksikli olan çandır hayvanları amacıyla tedavi ve iyileştirme merkezleri kuruluyor. 2000’li yılların başlarında üniversiteler, hayvanat bahçeleri, uray ve sivil cemiyet kuruluşlarınca yapılan protokoller ile aşılanmamış hayvanları otama edilirken, 2010 yılında bakanlığın kurduğu şekil devreye girdi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nca kurulan evvel kurtarma ve rehabilitasyon merkezi olan Bursa Oran Çevik Melez Hayatı Kurtarma ve Iyileştirme Merkezi’nin bakım vermeye başlaması ile otama ve iyileştirme henüz kapsamlı yapılmaya başlandı. Vekâlet marifetiyle  herhangi bir toprak müdürlüğü bünyesinde yaban hayvanı istirdat ve iyileştirme merkezi kurulması hedefi kapsamında şimdiye kadar Afyonkarahisar, Bursa, Diyarbakır, Konya, Şanlıurfa, Sazak, Sinop, Kars, Van, Rize ve Hatay olmak üzere 11 ilde kurtarma merkezi mensur edildi.

10 YILDA 38 BİN 631 AŞILANMAMIŞ HAYVANINA TEDAVİDKMP marifetiyle sonuç 10 yılda 38 bin 631 yaban hayvanı otama ve rehabilite edilerek natürel dirim ortamına bırakıldı. 2021 yılında mütenevvi nedenlerle yaralanan, zarar gören 8 bin 957 aşılanmamış hayvanının 5 bin 450’si tedavi edilerek, esasen doğaya salındı. 2022 yılında şimdiye büyüklüğünde 12 bin 596 çandır hayvanı doğada yaralı evet de güçten sakıt kendisine bulundu. Bunlardan 1017’sinin tedavi ve iyileştirme süreci devam ederken, 7 bin 784 aşılanmamış hayvanı yeniden doğaya kazandırıldı. Doğaya dönemeyecek olan 453 melez hayvanı ise zooloji bahçelerine yerleştirildi.Share: