7.7 Büyüklüğündeki Sarsıntı 10 İli Vurdu… Hüseyin Saksı: “Yapıların İnsanları Öldürdüğü Benzeri Felaketle Yüz Yüze Kaldığımızın Bilincindeyiz”

Hür Türkiye Partisi (BTP) Umumi Başkanı Hüseyin Ser, “Yıkılan binaların yüzdelik 80’inin 2000 yılı ve öncesi yapılar olduğu söyleniyor yetkililer yoluyla. Dolayısıyla gerçekte depremin değil, yapıların insanları öldürdüğü benzeri felaketle karşı karşıya kaldığımızın bilincindeyiz. Bu henüz ilk almadığımız derslerin faturasını ödediğimiz tıpkı süreç. O yüzden bire bir zaman geçmiş bu noktada vacip adımları atmamız gerekiyor” dedi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde bu sabahleyin saat 04.17’üstelik meydana mevrut 7,7 büyüklüğündeki hareket, 10 ilde aktif oldu. Saat 13.24’te birlikte format üssü Elbistan olan 7,6 kadar ikinci bire bir sarsıntı henüz meydana geldi.

Bağımsız Milletvekili Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Kelle, tümen genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, şunları söyledi:

“BÜYÜKLÜK YERINE YAŞADIĞIMIZ İLK HINÇ DEĞİL, SÂDIR O Kİ COĞRAFİ ŞARTLAR DE AYN ÖNÜNE ALINDIĞINDA SERENCAM DA OLMAYACAK”

“Mutluluk kendisine kül bire bir facia durumuyla karşı karşıyayız. Ülkece seferberlik halindeyiz. Mecmu halkımıza eski olsun dileklerimizi iletiyoruz. Umarız genişlik beş altı birey kaybıyla bu yaraları hızlıca saracağız ve mutluluk olarak toparlanmamıza gayret edeceğiz, bunu başaracağız diyerek düş ediyoruz. Bu bağımlı mevki namina yaşadığımız evvel hirs değil, sâdir o ki coğrafi koşullar dahi göz önüne alındığında akibet bile olmayacak. Nedeniyle bizim topluluk olarak, talih adina çıktı aynı dakika geçmiş öncelikle yetkililerin henüz sonradan bilcümle vatandaşlarımızın bu konuya duyarlılığını vahim anlamda artırması gerekiyor. Beklenen aynı nazik İstanbul depreminden de bahsediyoruz. Yine şahıs yoğunluğunun yüzdelik 20’sini ihtimal yüzde 30’unu etkileyecek bir durumdan bahsediyoruz. Bu sebeple ayrımsız dakika evvel muktezi önlemleri alarak gereken çalışmaları yapmamız lazım.

“TEŞKİLAT BAŞKANIMIZ AİLESİYLE BİRLİKTE BOZGUN ALTINDA”

Gaziantep Nurdağı İlçe başkanımıza daha ulaşamadık. Kahramanmaraş organizasyon başkanımızın ailesiyle birlikte çökmüş altında olduğu bilgisi bizlere ulaştı. Kendilerinden gür istihbarat almayı düş ediyoruz. Depremde hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara dahi ivedili şifalar diliyoruz. Bu tip durumlar sosyal namina kenetlenmemize açar olmalı, bu günlerin duyarlılığımızın arttığı eyyam olması gerekiyor. O yüzden bölgedeki yetkililerin yönlendirmesiyle yapmak çokça mehabetli. Umarız yardımlar acul aynı şekilde ulaşacaktır. Yıkılan binaların yüzde 80’inin 2000 yılı ve öncesi yapılar olduğu söyleniyor yetkililer aracılığıyla. Dolayısıyla esasen depremin değil, yapıların insanları öldürdüğü tıpkısı felaketle yüz yüze kaldığımızın bilincindeyiz. Bu daha önce almadığımız derslerin faturasını ödediğimiz ayrımsız proses. O yüzden ayrımsız zaman ilk bu noktada vacip adımları atmamız gerekiyor.

“BÖLÜM SİYASETİN ÜZERINDE, DÖNME BİRLİK OLMA GÜNÜ, BU ARADA OLUP YARALARI SARMA GÜNÜ”

Bölgeyle teşkilatlarımız irtibat haline. Yakın iller bölgeye intikal ediyorlar. Orada yardımla ilgilendiren ellerinden geleni yapacaklar. Hep teşkilatlarımız şu anda enkaz altında eskimiş vatandaşlara yardım ulaştırmakla sorumlular, bu konuda görev aldılar, icraat yapıyorlar. Teşkilatımız dışından birlikte bize çok sayıda fahri başvurular oldu. Halkımızın bu duyarlılığı de bizi bu afetin zarfında esasen mutlu fail tıpkısı öz. Toplum adina gelişigüzel olacağız, kenetleneceğiz. Dönem siyasetin üzerinde, bölüm fikirlerin üzerinde, gün bağlantı olma haset, bu arada olup yaraları muhasara haset. Türkiye’nin geçtiği bu kederli süreçten benzeri zaman evvel kurtulmasını, yaralarını sarmasını ve iyice günlere kavuşmasını imge ediyoruz.

“NE KADAR YARDIM EDEBİLİRSEK ORADAKİ İNSANLARIMIZIN YARALARI O KADAR ER SARILIR”

Fırka olarak sarsıntı bölgesine hijyen malzemeleri, çocuk bezi, gıda, içlik, battaniye gibi elimizden mevrut yardımı bölgedeki depremzede kardeşlerimize yansıtmak üzere vacip adımları attık. Süreç boyunca dahi yardımlarımızı bitmeme ettirmeye çalışacağız. Tığ üzerimize düşeni yapacağız. Ne büyüklüğünde müzaheret edebilirsek oradaki insanlarımızın yaraları o büyüklüğünde erken sarılır. Bu yüzden bütün toplumumuz duyarlılığını artırıp elinden geldiğince bu dip meseleyi çözmek üzere elini taşın altına sokmalıdır.”

Share: