6’ncı Geleneksel İsmet Atlı Karakucak Güreşleri’nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi

Türk Güreş Vakfı Adana Şube Başkanı Mustafa Dönmez, yağlı güreşlerin Türk güreşine çokça katkısı olmadığını belirterek, Karakucak güreşlerinin olimpiyat şampiyonları çıkardığını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi, Kozan Kaymakamlığı, Türkiye Anadan Görme Güreşler Federasyonu, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Koza Belediyesi ve Türk Güreş Vakfı Adana Bölüm Başkanlığı vasıtasıyla 24 Eylül’üstelik düzenlenecek 6’ncı Anadan Görme İsmet Süvari Karakucak Güreşleri’nin lansman toplantısı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Alt Kurul Güruh Salonu’nda yapılan toplantıya, Adana Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar, Türk Güreş Vakfı Adana Şube Başkanı Mustafa Dönmez, belediye bürokratları ve tertip komitesi üyeleri ile sakat güreşçiler katıldı.

Toplantıda konuşan Şehremini Zeydan Karalar, acun ve olimpiyat şampiyonu Adanalı güreşçi İsmet Süvari’nın, kariyeri boyunca yetişkin başarılar elde ettiğini ve mehabetli tıpkı âşık olduğunu söyledi. Güreşler için hikmet veren Karalar, “Güzeşte sene 588 güreşçinin uğraş ettiği organizasyonumuza bu yıl bin civarında pehlivan katılacak. Toplamda 270 bin 500 TL armağan dağıtacağız. Aktif yayınlanacak organizasyonumuza katılan minik sporcularımızın ise tamamına 200 TL hediye vereceğiz” dedi.”YAĞLI GÜREŞÇİLER HADDINDEN FAZLA MALİYETLİ”Türk Güreş Vakfı Adana Bölüm Başkanı Mustafa Dönmez ise Çukurova bölgesinde yıllardan beri yapılan Karakucak güreşlerinin, minder güreşine genişlik yakın güreş olduğunu kaydetti. Semirtilmiş güreşlerin daha popüler olduğunu fakat sportif başarılar itibarıyla Karakucak güreşlerinin daha müfit olduğunu aktardı. Dönmez, güreşlere kalburüstü sporcuları çağırma ettiklerini ancak yağlı güreşlerdeki pop isimleri efdal maliyetler zımnında nida etmediklerini vurguladı.”TÜRK SPORUNA ÇOK FAYDASI OLAMAZ”Yağlı güreş ile Karakucak güreşini kıyaslayan Dönmez, “Tabi besili güreşlerde farklı tıpkısı popülerlik var. Buna aktif yayınların birlikte etkisi oldu ama Karakucak güreşlerinde kamuoyunun haddinden fazla bildiği sporcular bulunmayan. Yağlıların maliyeti biraz efdal. Kaynağımızı amacına akıllıca kullanmamız geçişsiz. Besili pehlivan, haddinden fazla nazik, ünlü sporculara bütçemizi vermenin gereği namevcut zira Türk sporuna haddinden fazla faydası gayrimümkün. Eski yıllarda, 1990’dan önceki hele cehre hasadından sonradan köylerde son baharlarda Karakucak güreşleri olurdu. Yer illerden izlemeye gelirlerdi ama semiz güreşteki gibi Ankara’dan, dışarıdan mevrut haddinden fazla yoktu. İnşallah Karakucak güreşleri bile popüler peki çünkü semiz güreşin Türk güreşine haddinden fazla katkısı yok” diye niteleyerek konuştu.”YAĞLI GÜREŞTEN OLİMPİYAT ŞAMPİYONU YOK”

Sporda temas branşta olimpiyat şampiyonu çıkarmanın yetişkin olduğunu vurgulayan Dönmez, “Olimpiyat şampiyonu emisyon noktasında semirtilmiş güreşte tıpkı molekül yok. Bütün Karakucak’tan çıkmıştır. Karadeniz’bile, Samsun’dahi, Kahramanmaraş’ta Karakucak güreşleri birçok şampiyon çıkarmıştır ama bunların içerisinde dahi minder güreşine arz yakını Çukurova karakucağıdır. Oralar köprüsüz Karakucak’tır. Tıpkısı yağlıdaki kadar ‘Göbeği havayı gördü’ derler, ‘Yıldız gördü’ derler. O zaman yenilmiş sayılır ama Çukurova karakucağında aynı minderdeki üzere tuş olana kadar bitmeme ölçü” dedi.

Share: