6 kişinin hayatını kaybettiği kazada otobüs şoförü engelli imdi! Ehliyetinin geçerliliği yokmuş

İzmir’den Kapadokya’ya 19 Gücük Ay’ta seyahat için gidenleri taşıyan Mukavemetli Çetintaş yönetimindeki 48 J 8149 plakalı tur otobüsü, Konya- Aksaray kişmiri yolunun 54’üncü kilometresinde sürücünün kontrolünden çıkarak şarampole devrildi. 46 yolcunun bulunduğu otobüste Nazan Tevazulu, Aslıhan Akdoğan, Mehmet Alçık, Mustafa Karakan, Büşranur Kaçan ve Yasemin Özkan hayatını kaybederken, 28 gönül yaralandı.

SOL ELİYLE DİREKSİYONU KAVRAYAMADIĞI GÖRÜLDÜ

Hafif yaralanan sürücü Takatli Çetintaş, tedavisinin arkası sıra çıkarıldığı Konya gümrük kolcusu barış ukubet hakimliğince tutuklandı. Soruşturma kapsamında inanma tarafından hazırlanan uzluk araştırma raporu, dosyaya girdi. Raporda, sürücünün peş aramasında SRC belgesi, B ve E sınıfı uzluk ile Eş ve Içtimai Politikalar Bakanlığı tarafından 2015 yılında mevdu yüzde 47 bariyer oranını tamlayan ve daim namına geçerliliği mevcut engelli hüviyet bulunduğu belirtildi. Sol dirsek ve umum bileği arasında koşa kırık, sol sorumluluk femur kemiğinde fay, dirseğinde asap sıkışması ve akciğer rahatsızlığı dolayısıyla verilen sakat raporunda, Çetintaş’ın sol kolunu (sol eğin ekstremite) uzun devamlı işlerde kullanamayacağı bile belirtildi. Sürücünün, sakat raporunu aldıktan sonra B ve E sınıfı ehliyetinin geçerliliğini kaybettiği, buna rağmen gidiş geliş tescil birimine bildirim yapmadığı ve sakat ehliyeti ahzetmek amacıyla müracaatta bulunmadığının tayin edildiği belirtildi. Antrparantez plak tanıma sistemi kameralarından elde edilen görüntülerde sürücünün sol vasıtasıyla direksiyon simidini tekmil olarak kavrayamadığının görüldüğü ve sürücü belgesinin bozma edilmesi gerektiği tespiti raporda yer aldı.

“OTOBÜS KULLANMASINA MANİ DEĞİLDİR” RAPORU

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı vasıtasıyla hesaplı sormaca kapsamında sürücü Çetintaş hakkında, ‘taksirle patadak çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak’ suçundan 2 yıldan 15 yıla büyüklüğünde mapushane ve 3 sene süreyle ehliyetine halk konulması talebiyle savca düzenlendi. İddianamede, Selçuk Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nın, Çetintaş’ın var olan engelin dışarıdan fark edilemeyeceği ve otobüsü kullanmasına engel tıpkı halinin bulunmadığı yönündeki raporuna meydan verildi. Rapor doğrultusunda güdücü karşı, ‘kullandığı aracın angarya ve teknik özelliğine, düşün, misil, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şatlara uymamak’ kuralını ihlal ederek üzerine atılı ‘taksirle ölüme ve yaralanmaya sebebiyet verme’ suçunu işlediği kanaatiyle dava açıldı.

“ENGELLİ RAPORUM EHLİYETİME ENGEL DEĞİLDİR”

Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde mevkuf yargılanmasına başlanan maznun Çetintaş, savunmasında, buzlanma dolayısıyla otobüsün kontrolünü kaybettiğini belirterek, “Ben şehirler arası otobüs kullanırım. Olay haset İzmir’den Kapadokya’ya tura çıkan bir aracın şoförlüğünü yaptım. Araçta 2 şofördük. Aracı Manisa’dahi aldım, Afyonkarahisar’a büyüklüğünde getirdim. Afyon’bile diğer eş uzlaştırıcı kullanmaya başladı. Konya’ya noksan saat kala esasen bana verdi. O arada ben uyudum, dinlendim. Sonrasında malum olay oldu. Gelgel rüzgarlıydı. Ayrıca muamma buzlanma bile varmış. Karayolları’nın birlikte sefer çalışması yoktu. Kaymakamlık meydana geldi” dedi. Sanık Çetintaş, engeli ile ait soruya ise, “Kolumda platin var, ayrıca ciğerlerimden rahatsızım. Özürlü raporum var; fakat ehliyetime değme engelim namevcut” dedi.

“OLASI KAST HÜKÜMLERİ UYGULANSIN”

Ölenlerden 26 yaşındaki Aslıhan Akdoğan’ın ailesinin avukatı Durmuş İlhan, otobüsü kullanan güdücü ve miftah sahibinin kandırıcı beyanlar verdiğini kanıt ederek, “Maznun 16-19 Gücük Ay ortada mütemadi yolculuk halindedir. HTS kayıtlarından bu başlık anlaşılmaktadır. Maznun engelli olduğunu, yeterlilik vermeye izinli makamlardan gizlemiştir. Sanığın engeli, tehlikesiz sürüş yapmasına bariyer olacak şekildedir. Bu sebeple biz beklenen kast hükümlerinin uygulanması gerektiğini düşünüyoruz. Engeli ile emin sürüş yapıp yapmayacağı hususunda ve HTS kayıtları incelenmek kanalıyla gezi ettiği süre dikkate alınarak istikbal sürüş tekniği eksper kişilerden sakıncasız sürüş yapıp yapamayacağı hususunda rapor alınmasını arzu ederiz” dedi.

ADLİ ÇEŞIT KURUMU’NDAN YENİDEN IFADE ALINACAK

Mahkeme heyeti, maznun Çetintaş’ın engeline ait mesnet tedavi belgeleri ile raporun istenilmesine, raporlar geldikten sonraları sanığın Adli Tıp Kurumu’na sevkinin yapılarak engel durumunun ‘E’ sınıfı ehliyet almasına ve kentler arası otobüs kullanmasına mani olup olmadığına yönelik tabir hazırlanmasına karar verdi. HTS kayıtlarının istenilerek kazadan esbak yolculuk bilgilerinin tayin edilmesi yönünde üstelik değişmeyen veren murafaa, sanığın tutukluluk halinin devamına hükmederek duruşmayı erteledi.

Share: