59. Kızıl Portakal Film Festivali, İlk Günü Geride Bıraktı

Antalya Büyükşehir Belediyesi eş sahipliğinde, T.C. Ekin ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla planlı 59. Antalya Kızıl Portakal Film Festivali, film gösterimi ve söyleşilerle dolu ayrımsız haset geride bıraktı.

Millî Uzun Metraj Film Yarışması’nda saha kayran bir asıl-oğul sevgisizliği ve bağlanma bozukluğunu anlatan “Tıpkısı Düş” filminin gösterimi yönetmen-senarist Ümit Köreken, senarist- yapımcı Nursen Kırıcı Köreken, oyuncular Baran Şükrü Babacan, Gösteri Nasip, Cenk Baytok, Bahir Yerdelen, filmin müziklerine imza atan Cafer Ozan Türkyılmaz ve görüntü yönetmeni İbrahim Çaltılı’nın katılımıyla gerçekleşti.

Günün Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında gösterilen ikinci film, aynı yandan sunu sevdiği atı Turagay’ın satılması, farklı yandan ailesinin dağılmasıyla kavi tıpkı süreç ruhlu 13 yaşındaki bire bir çocuğun hikayesini anlatan “Hara” oldu. Filmin yönetmen ve senaristi Atalay Taşdiken, oyuncuları Isabella Haddock, Nehir Erdoğan, Ayın On Dördü Soysert, yapımcısı Yağmur Seyhan, müzisyeni Dünya Tüvana, kurgucusu Hakan Saraçoğlu, cast direktörü Mükemmel Uygur film gösteriminde izleyicilerle buluştu.

BELGESEL FİLM YARIŞMASI’NDA “IKILI” VE “23 SENTLİK LEŞKER” GÖSTERİLDİ

Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda “Düet” ve “23 Sentlik Asker” filmlerinin gösterimi yapıldı. Film sonrası gerçekleşen söyleşiye “Düet” filminin yönetmenlerinden Kültür İlbağ ve İdil Atmaca ile filmin asıl karakterleri senkronize yüzme ikili milli sporcuları Develik Bakırcı ve Dize Güneş birlikte katıldı.

Kore Savaşı hafızası oluşturan “23 Sentlik Çeri” filminin gösterimi sonrasında filmin yönetmeni Insaflı Sulh, senaristi Tayfun Luxembourgeus ve kurgucusu Koca Harmandar izleyicilerle buluştu.

ULUSAL KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI’NDA KASIRGA BAŞLADI

Millî Kısa Metraj Film Yarışması filmleri Son Teşrin Ördek’mağara “Birlikte, Bekâr”, Yılmaz Özdil’mağara “Aforoz”, Yağmur Mısırlıoğlu’nun “Zaman Değil”, Sulh Kefeli ve Nükhet Taneri’nin “Ego Tek Siz Hepiniz”, Turan Haste’nin “Rutubet”, Bahir Telek’in “Suyu Bulandıran Kız”, R. Hakan Arslan ve Asillik Yükseloğlu’nun “Yegâne Alnaç”, Özgürcan Uzunyaşa’nın “Cehennem Yersiz, Cümle Şeytanlar Burada”, Emre Birişmen’mağara “Cihannüma”, Benhür Bolhava’nın “Koyun”, Charles Kaime Richards’ın “Suriyeli Kozmonot” ve Esme Madra’nın “Sıkıntı” Türkiye’de ilk kez Antalya’da izleyiciyle buluştu. Gösterimler sonrası gerçekleşen söyleşilerde film ekipleri izleyicilerle tıpkı araya geldi.

YENİ NESİL SİNEMA OKULU FİLMLERİ GÖSTERİLDİ

Antalya Büyüks¸ehir Belediyesi ve Hollanda Büyükelçiligˆi hareket birliğiyle gerçekles¸tirilen “Yıpranmamış Çocuk Beyaz Perde Okulu” projesi kapsamında ince süren bire bir terbiye döneminin ardından, 23 kız öğrenciden oluşan 5 grup yoluyla çekilen 5 filmin gösterimi Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan danışmanı  Doç. Dr. Alemdar Bilimci, Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Içtimai İşler Dairesi Başkanı Okan Güç, Hollanda Büyükelçiliği’ni temsilen Deniz Bezirgan, İyi Tümen İl Avrat Politikaları Başkanı Ayten Damatoğlu ve başkan yardımcıları, CHP Format İlçe Karı Kolları Başkanları, avrat odaklı sivil sosyete kuruluşları ve siyasi partilerin eş kolları temsilcileri, öğrenciler ve projenin hakem heyeti üyelerinden Ayşe Erbulak Özgürdal, Bennu Yıldırımlar, Flaş Kaide, Pelin Otu Batu ve Çiy Burcuoğlu ile projenin eğitmenlerinin katılımıyla gerçekleşti.

“Kadının Gözüyle Sinemanın Gücüyle” sloganıyla yola çıkılan projede filmler teferruatlı ayrımsız terbiye sürecinin peşi sıra tamamlandı. Van Yüzüncü Sene Üniversitesi’nden “3 Orostopolluk” ile Medine Hâkim, Mardin Artuklu Üniversitesi’nden “Seçkin Hanay Eve Sığar mı?” isimli emek ile Rojda Ezgi Oral, Ankara Üniversitesi’nden “Kamera Arkası” ile Ayşe Medih Salt, Sazak Üniversitesi’nden “Muhtar Mir” isimli mesai ile Emine Doru ve Malatya İnönü Üniversitesi’nden “Pore Kızıl- Kızıl Saç” isimli emek ile Zeynep Cıvıl Cıvıl ve ekiplerine gösterim sonrası teşekkür belgeleri, projede saha kayran altın isimlere plaketleri verildi.

ANTALYA FİLM FORUM BAŞLADI

Antalya Film Toplu Tartişma güne tanışıklık kahvaltısıyla başladı. Belgesel ve Kurmaca Work-mağara-Progress Platform projeleri sunumlarının gerçekleştiği dönüş süresince, proje sahipleri ayrımsız toplantılarda uran profesyonelleriyle aynı araya geldiler.

Katriel Schory’nin moderatörlüğünü yaptığı, Arte France Beyaz Perde Genel Müdürü Olivier Père, Medienboard Berlin- Brandenburg fonunun yöneticilerinden Teresa Hoefert bile Turégano’nun konuşmacı olarak katıldığı “Film Lacerem Akçalanmış Edilir?” antetli açık oturum düzenlendi.

Share: