5 yıllık CDS 9 haftanın dibinde

Türkiye’nin 5 yıllık cesaret risk primi (CDS), toptan dinginlik endişelerinin balaban suret bankalarının getiri artırımlarını sınırlayabileceğine müteveccih beklentiler, emtia fiyatlarındaki kriz ve Rusya’dan Türkiye’ye olan temel akışının etkisiyle 9 haftanın bildirme düşük seviyesine geriledi.

Ülkenin 14 Temmuz’birlikte 898,33 baz benek seviyesine büyüklüğünde sâdır 5 almanak CDS değeri, 20 Temmuz’dahi 832,7 baz fakül seviyesine büyüklüğünde gerileyip yeniden yükselişe geçerek 27 Temmuz’üstelik 886,53 baz puana çıkmasının ardından düşüş gösterdi.

Türkiye’nin 5 almanak CDS değeri, 1 Ağustos itibarıyla 800 baz benek seviyesinin altına gerilerken, güzeşte haftanın böylelikle 732,78 baz puana büyüklüğünde indi.

CDS değeri, 14 Temmuz’da kaydettiği zirveden bu yana 165,5 temel puanlık azalış gösterirken 9 haftanın sunma düşük seviyesine geriledi. Türkiye’nin 5 almanak CDS değeri en son 6 Haziran’dahi 721,35 baz fakül seviyesinde gerçekleşmişti.

Analistler, özge gelişmekte olan ülkelerin CDS’lerinde dahi düşüş yaşandığını belirterek, duraklık endişelerinin balaban forma bankalarının getiri artırımlarını sınırlayabileceğine müteveccih beklentiler ile mal fiyatlarındaki gerilemenin CDS’lerdeki düşüşte etken olduğunu kaydetti.

Türkiye özelinde ise tahıl koridorunun açılması ve Rusya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilere dayalı gelişmelerin birlikte risk primini yıpratıcı faktörlerden olduğuna bel fail analistler, Rusya Çap Atom Enerjisi Kurumu’nun (ROSATOM), Akkuyu Nükleer Yoğun Santrali’nin (NGS) tamamlanması üzere yapacağı harcamaların 15 milyar dolarlık kısmını Türkiye’ye aktarmaya başladığına dayalı haberlerin bile ülkenin CDS’ine olumlu yansımış olabileceğini belirtti.

 “Güven ve Faiz riskinin tenakus ihtimali piyasalarda risk iştahını artırdı”

Piri Başbuğ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu,  toptan finansal piyasaların en korktuğu senaryonun büyümenin keder gitmesi ve enflasyonun artması olduğunu söyledi.

Durgun Şişkinlik senaryolarında risk iştahının düştüğüne işaret eden Aslanoğlu, umum riziko göstergelerinin ters etkilendiğini, CDS’lerin birlikte bunların başında geldiğini anlattı.

Aslanoğlu, sonuç mevrut verilerden sonraları elan itidalli tıpkı dinginlik beklentisinin oluştuğunu belirterek, “Dünyada haddinden fazla şişman bire bir borç var zımnında bu borcun ödenmesiyle ilişik sevgili, büyüme sorunu artarsa henüz de yükselir. O yüzden hafif bire bir resesyona küresel piyasalar olumlu tepki veriyor.” dedi.

Model bankalarından gelen açıklamaların da bunu desteklediğini kaydeden Aslanoğlu, bu yüzden risk iştahının az buçuk arttığını aktardı.

Aslanoğlu, enflasyonla mücadelede minval bankalarının alelhusus BENDE Biçim Bankası’nın (Fed) attığı adımların aynı müddet sonra evet yavaşlayacağı evet da duracağına dair beklentiler üstelik olduğuna dikkati çekerek, getiri artışının dahi emre muharrer senet tahvil fiyatlarıyla inatçı debi ettiği için nazik benzeri risk olarak görüldüğünü anlattı.

Aslanoğlu, “Hem emniyet riski hem dahi repo riskinin azalma ihtimali piyasalarda riziko iştahını artırdı. Bu çerçevede, Türkiye ve bir nice ülkede CDS’lerde tıpkısı göçük gördük.” diye konuştu.

Rusya ve Türkiye arasındaki ticari ilişkiler risk primini yıpratıcı faktörlerden

Türkiye’ye has bazen risklerdeki gelişmelere de değinen Aslanoğlu, şunları kaydetti:

“Rusya-Ukrayna savaşının elan derinleşmesi birlikte Türkiye’nin CDS’ini olumsuz etkileyen bire bir molekül. O anlamda hububat koridorunun açılması, Rusya ve Türkiye arasındaki iktisadi, ticari ilişkilerin bitmeme ediyor olması, bunun büyümeyi desteklemesi üzere faktörler dahi risk primini azaltan aynı umde oldu diyerek düşünüyorum. Benzeri cirim üstelik global mal fiyatlarındaki gerilemeler, erke fiyatlarındaki gerilemeler, Türkiye’nin akan peyda ve enflasyon riskini azaltıcı ya birlikte en azından yükselmesini inhibütör yönde oluyor, bu üstelik bir içsel sebep diyerek düşünüyorum.”

Rusya’dan Türkiye’ye köken aktarımının gerçekleştiğine ilişkin haberlerin devlet CDS’ine etkisini de değerlendiren Aslanoğlu, “Şekil Bankası rezervlerindeki artma üstelik Rusya’dan bu cins ayrımsız hakikat gelişi olduğuna, olabileceğine meni ediyor. Dolayısıyla Türkiye’nin şu andaki çekince ihtiyacı birlikte ayn önüne alındığında bu üstelik bence müspet aynı amil oldu gibi gözüküyor.” dedi.

“Piyasada umumi kendisine temmuz ayında benzeri iyimserlik oluştu”

Swissquote Mümessil Analisti İpek Özkardeşkaya da Fed beklentilerinin dinginlik olasılığının artmasından belde yumuşadığını, doların dünya çapında artışını yavaşlatarak düzem stratejisi uygulayıcı Dalan Bankasının üzerindeki baskıyı hafifletebileceğini, bunun dahi CDS’leri rahatlatacağını söyledi.

Özkardeşkaya,”Piyasada umumi kendisine orak ayı ayında tıpkı nikbinlik oluştu. Nazik eşkal bankalarının nema artırması resesyona etken olacak görüşünden, sakinlik olursa getiri artırımları durur görüşüne geçildi. Risk iştahındaki iyileşmeye etkisi olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Merkezi Washington’de bulunan Uluslararası Mal Enstitüsü (IIF) Gelişen Piyasalar Avrupa Araştırı Birimi Başkanı Savaş Sav ise, “Türkiye ve ayrıksı gelişmekte olan ülkeler amacıyla CDS’lerdeki sonuç düşüş, durgunluk endişelerinin mütekâmil piyasa şekil bankalarından ati beklenen ürem artırımlarını sınırlayabileceğine dair etraf beklentilerini yansıtıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ralli, Türkiye da karışma hele gelişen piyasalar ve emtia ithalatçıları üzere henüz zinde oldu”

Oxford Economics Gelişen Piyasalar Takip Direktörü Regis Chatellier ise ESIR faizlerinin haziran ortasındaki zirveden bu yana cesim ölçüde sıkılaştığı için, Türkiye’nin CDS sözleşmeleri üstelik son iki hafta süresince gelişen piyasalardaki efdal getirilerinin çoğunluğu ile birlikte gerilediğini kaydetti.

Gerileyici CDS’lerin, faziletli aut mali ihtiyacı olan gelişen piyasalardaki şirketler için şişman tıpkısı inhilal sağladığını dile getiren Chatellier, Türkiye’nin sene sonuna kadar bibi 5 ila 7 milyar dolar ihraç etmesi gerektiğini dile getirdi.

Chatellier Ukrayna ve Rusya’nın Karadeniz’üstelik ihracata devam etmesiyle buğday fiyatlarının tehlikeli benzeri şekilde düştüğüne dikkati çekerek, yaşanan rallinin Türkiye da karışma özellikle gelişen piyasalar ve mal ithalatçıları amacıyla daha zihayat olduğunu vurguladı.

Merkezi Londra’dahi bulunan Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash bile Türkiye’nin bile aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin CDS’lerinin son dönemde küresel gelişmelerin etkisiyle henüz ılımlı hale geldiğini aktardı.

Ash, piyasanın enflasyonun global olarak doruk yaptığını düşünmeye başladığını belirterek, Ukrayna’daki savaşın Avrupa’yı resesyona yaklaştıracağını ve bunun da küresel eşkâl bankalarının politika faizlerini artırması üzere elan az neden yarattığını tabir etti.

Petrol ve hububat özellikle gelmek amacıyla mal fiyatlarının da mutedil bir hale gelmeye başladığına belen fail Ash, bunun üstelik CDS’lerdeki düşüşe yardımcı olduğunu kaydetti.

Dolar 18 liranın hızlı hızlı altında

 

Temmuzda sunu haddinden fazla DİBS kazandırdı

 

Share: