30 kamu binasında yüzde 50 enerji tasarrufu

YER, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 16 Mart 2020’bile Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’bile uçman kendisine hayata geçirdiği, ‘Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi’ ile 30 kamu binasında 2 yılda ortalama yüzdelik 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretimin yöre planda tutulduğu amme binalarında, enerji tasarrufunun yanında binaların çatılarına kurulan gün enerjisi santralleriyle birlikte 3 bin 50 kilovat kurulu bati cümbüş üretimi gerçekleştirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle Dünya Bankası kredisiyle Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanlığı desteği ile düzenlenen, ‘Kamu Binalarında Erke Verimliliği Projesi’, 16 Mart 2020’da hayata geçirildi. Amme binalarında enerji kullanımını azaltmayı amaçlayan proje geçmiş kendisine uçucu iller Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki 30 amme binasında uygulandı. Proje kapsamında çatı dış alnaç iyileştirmesiyle; dış cephe, çatı yalıtımları, sırça ve bap değişimleri yapılırken sıtma-soğutma sistemleri değiştirilerek tarih enerjisi ile ısıdam akarsu elde edilmesi sağlandı. Fanlar ve aydınlatma ekipmanları erke verimliliği yönünden iyileştirilirken, yenilenebilir enerji uygulamalarından olan zaman panelleri, ruz enerjili su ısıtması, jeotermal ısı pompaları de dahil edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİNASINDA DAHI UYGULANDIEnerji verimliliği dönüşümün başlatıldığı 30 kamu binasında 2 yılda ortalama yüzdelik 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretiminin ön planda tutulduğu kamu binalarında, enerji tasarrufunun beraberinde binaların çatılarına kurulan zaman enerjisi santralleriyle birlikte 3 bin 50 kilovat müesses alçak neşelilik üretimi gerçekleşti. Kamuda geçmiş erke performans sözleşmesi yapılarak yenilenen Bursa Kız Anadolu Lisesinde yüzdelik 70 erke tasarrufu sağlanırken, projeye karışma olan Ekincilik ve Orman Bakanlığı binasında beğenilen faaliyet enerjisinin tıpkısı kısmı binadan karşılandı. Antrparantez celi otopark üzerine kurulan gün enerjisi santrali yardımıyla 400 kilovat hayatiyet üretimi gerçekleşti.   PROJE YAYGINLAŞTIRILACAKÖte yandan vekillik, bu süreçte okul, hastane, idari binalar, adliyeler ve darülfünun kampüslerini içeren 700 amme binasında enerji etütleri yaparak elde edilecek tasarruf seviyelerini tespit etti. 2022 yılı süresince enerji etütleri ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’de meydan alan darülfünun kampüsü, şifahane, hükumet konağı ve adliye binalarından oluşan toplam 120 kamu binasının erke verimliliği yenilemelerine müteveccih yapım ihaleleri gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Sazak, Osmaniye ve İstanbul’dahi toplam 84 binanın ise erke muayene ve proje eksiltme çalışmaları 2022 yılı sonunda tamamlanacak ve inşaat eksiltme ilanlarına çıkılacak.HEDEFE ULAŞILDIKamu binalarında erke tasarrufuna ilgili 16 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’bile yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu binalarında 2023 sonuna büyüklüğünde asgari yüzde 15 erke tasarrufu sağlanmasının hedeflendiği, şimdiden hedefe ulaşılarak amme binalarında minimum yüzdelik 20 artırım sağlandığı bildirildi.Kamu binalarında yapılacak enerji verimliliği uygulamalarıyla yıllık erke tasarrufunun 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının kullanım ömrü süresince hedeflenen enerji ve yakıt tasarrufunun 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların kullanım ömrü süresince enerji tasarrufları neticesinde ise hedeflenen emisyon azalımının 4,5 milyon titrem/sene karbondioksit olabileceği dolay görülüyor.

Share: