29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kutlama mesajları

29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yıl dönümü zımnında kutlama mesajları yayımlandı.

Kavak Kaymakamı Faruk Atar, mesajında, makule zor ve imkansızlıklara karşın ağır bedeller ödenerek kurulan Cumhuriyet Altını’in Türk milletinin kocaman tarihindeki bildirme yüce dönüm noktalarından biri olduğunu vurguladı.

Nazik Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim en balaban eserim” dediği Cumhuriyet Altını’in kuruluşunun 99. sene dönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarına belen eden Atar, şunları kaydetti:

“Kalem müşkül ve imkansızlıklara rağmen bati bedeller ödenerek halas ve istiklal hedefiyle tarihte eşi tıpkısı görülmemiş tıpkısı savaş ve yiğitlik örneğinin ortaya konulduğu Halas Savaşı’nı kazanan ermiş milletimiz, 29 Ilk Teşrin 1923’te ikinci iri zaferini de yaşayarak Nazik Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün önderliğinde sunu demokratik idare şekli olan cumhuriyetimize kavuşmuştur. Cumhuriyetin kurulmasıyla Türkiye’dahi tutum, panel, toplumsal, ekin ve tekellüm alanları özellikle girmek üzere rastgele alanda ilerleme, çağdaşlaşma ve modernleşmenin önce adımları atılmıştır. Aradan sabık 99 yılda demokratlık, yetişek, afiyet, marifet, eriştirme görünmek üzere birçok alanda heybetli mesafeler katederek bölgesinin ve dünyanın ışıldak yıldızı haline mevrut Cumhuriyetimiz, güzel geçmişi, varlıklı kültürü ve birikimiyle emniyetli adımlarla ilerlemeye bitmeme etmektedir.”

Bafra

Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı zımnında tema yayımladı

Ertürkmen, mesajında, Türk milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Halas Savaşı’nı kazanarak cumhuriyetle taçlandırdığı günün 99. sene dönümünü kutlamanın hava ve coşkusunu yaşadıklarını belirtti.

Cumhuriyetin Türk milletinin istiklal ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin ifadesi olduğunu vurgulayan Ertürkmen, “Eren milletimiz, Cumhuriyet’imizin kuruluşundaki eş hissiyat ve kasıt etrafında kenetlenerek bugünlere gelmiştir. Milletimiz yaşadığımız mecmu badireleri bağlantı ve beraberliğinden ivaz vermeden aşmayı başarmıştır. Bizler birlikte atalarımızın emaneti olan cennet vatanımıza ve Cumhuriyet Altını’imize eksiksiz kazanımlarıyla bu arada sonsuza kadar erbap çıkacak ve ati kuşaklara herhangi bir alanda çalım duyacakları ayrımsız büyüklük artırmak üzere halk ele, gönül gönüle geleceğe güvenle yürüyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bafra Belediye Başkanı Hamit Tığ de mesajında, Cumhuriyet’in 99. sene dönümünü milletçe kutlamanın gururu ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün önderliğinde destani benzeri akide ve kararlılıkla ve Türk halkının birlik imkansızlıklara rağmen eşine bir iki rastlanır tarihi benzeri zafer kazandığı Kurtuluş Savaşı sonrasında, milli iradenin tecellisinin cumhuriyetin ilanıyla sağlandığını anlatan Tığ, şunları kaydetti:

“Bu anlamda cumhuriyet altını, Türk milletinin zaman sahnesinde baştan var oluşunun adıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘En balaban eserim’ dediği Cumhuriyet, geleceğimizin da sunu balaban güvencesidir. Cumhuriyet Altını, muazzez milletimizin bağımsızlığını kazanabilmek amacıyla giriştiği milli mücadelenin sonucunda elde ettiği iri ayrımsız zaferin sonucudur.”

Çarşamba

Çarşamba Şehremini Halit Doğan, 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı zımnında sıkıntı yayımladı.

Doğan, mesajında, muazzez vatan amacıyla topyekun aynı savaşım ile kahraman Türk milletinin eşi ayrımsız sıfır aynı galibiyet kazandığını ve bağımsızlığını bütün dünyaya gösterdiğine belen etti.

Tarihin yer mefret dönüm noktalarından biri olan cumhuriyetin ilanının 99’uncu yıl dönümünü kutlamanın gururunu yaşadıklarını aktaran Doğan, “Milletimiz gündüz boyunca söz konusu vatanı ve bayrağı olduğunda seçkin nev fedakarlığı ve mücadeleyi göstermekten köylü durmamıştır. Ezelden beri özgür cıvıl cıvıl milletimiz, verdiği halas mücadelesi ve cumhuriyetin ilanı ile bunu taçlandırmıştır. Cumhuriyet, istiklal ve istikbalimizin eş paydasıdır.” açıklamasında bulundu.

Terme

Terme Şehremini Ali Tığ üstelik 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı zımnında yayımladığı mesajında, eke tarihi boyunca kazandığı zaferler ve destansı kahramanlıkları dilden dile dökme Türk milletinin yeniden dirilişinin simgesi olan cumhuriyeti kuruluşunun 99. sene dönümünü kutlamanın çalkantı ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Cumhuriyetin kuruluşuna giden yüce mücadelede yediden yetmişe kenetlenen, tek yürek, yegâne zor olan Türk milletinin bugün üstelik bağlantı, muadele ve el birliği içinde geleceğini düz yazı ettiğini anlatan Kılıç, şunları kaydetti:

“Cumhuriyetimizin 99 yıllık tarihi, milletimizin genişlik zor şartlarda elbet baştan ayağa kalkabileceğini gösteren, geleceğimiz üzere bize rüya veren, attığımız her adımda ders almamız müstelzim tıpkısı dönemdir. Vatan, sancak ve mukaddesatı için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan ve her makule zorluğa döş geren eren milletimizin alp evlatları, Malazgirt’ten Çanakkale’ye kadar tarihin seçme döneminde soylu ve kararlı duruşuyla insanlığa hazar, dirlik ve düş olmuştur. Zaman Türkiye Cumhuriyeti Devleti sadece öz vatandaşlarının değil, benzeri zamanda bölgemizdeki ve dünyadaki yekpare mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da düş kaynağıdır. Zaman hepimize düşen kuma fariza, milli değerlere, Cumhuriyet Altını’e sahip çıkmak, bu ruh ve bilinci ati nesillere aktarmaktır. Gönülleri kaynaştıran balaban ayrımsız türe ve barış medeniyetinin mirasçısı olan ülkemiz, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine makul sakıncasız adımlarla ilerlerken ve gelişirken, bu ilerlemeye ve gelişmeye yılmadan, yorulmadan, aşkla, şevkle, azimle, fiilen, omuz verip ulama sağlayacağız.”

Share: