29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına atıyla geldi

29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamalarına atıyla geldi

YOZGAT – Cumhuriyet Bayramı birlik yurtta olduğu kabilinden Yozgat’ta dahi kasırga ile kutlandı. Kentte bire bir vatandaş, atı ile argıt törenine katılması renkli görüntülere tayf oldu.

Yozgat’ta Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yıldönümü planlı törenle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören tevakki etmek duruşunun peşi sıra İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Merasim alanında Ilbay Aydınlık Çelik ve Belediye Başkanı Ihtişam Köse halkın, öğrencilerin ve askerlerin bayramını kutladı.

Konuşmaların ardından öğrenciler koşuk okudu, el oyunları ekipleri halk bilimi gösterisinde bulundu. Yozgat’ta fariza eden komanda timinin gösterileri içki keserken katılımcılardan birlikte büyük beğeni aldı. Mehabetli Çömez isimli vatandaş ise tebrik törenlerine atı ile alay malay gelerek törene vasıf kattı. Çömez intikal törenini atı ile alay malay yaptı. Çömez, “Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99. yıl dönümünü kutlamaya geldik. Atla alay malay geldim enteresan olacak. Dede binmeyi seviyorum, geçiş törenini atla geçeceğim” dedi.

29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı resmi geçit resmi ile sona erdi.

Share: