23. Türk Dünyası Opera Günleri’nin önce durağı Bursa

Türkiye Cumhuriyeti Firez ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ile Kerem Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün hisse senedi birliğinde düzenlenen TÜRKSOY Opera Günleri etkinliğinin 23’üncüsü ati hafta başlayacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’dan başlayacak konserler dizisi, İzmir ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) devam edecek.

İlk konser, 15 Ilkgüz Perşembe günü Ekin ve Turizm Bakanlığı, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TÜRKSOY organizasyonunda Firez ve Turizm Bakanlığı, Iyice Sanatlar Genel Müdürlüğüne merbut Bursa Havza Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Merinos Koyunu Atatürk Kongre ve Kültür Sarayı Osmangazi Salonu’nda halka kategorik ve ücretsiz adına gerçekleştirilecek.

TÜRKSOY Opera Günleri’nde, Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen İzmir Mehabet Opera ve Balesi sanatçılarından Damla Burcu Kılıç Sayın sahne alacak. Konserlerde, Türkiye’nin birlikte Azerbaycan’dan Fatıma Jafarzade ve Ayyub Gulıev, Kazakistan’dan Uralhan Seılbekova ve Shynggys Rassylkhan, Kırgızistan’dan Lulııa Babıch, Elgız Beıshenbaev ve Atakhan Aıbek Uulu, Özbekistan’dan Malıka Normatova, KKTC’den Havva Demirağ ve Kuzey Makedonya’dan Eleonora Djodjoska sahne algı.

Türk dünyası ülkelerinden ati opera sanatçıları, Bursa Mıntıka Mehabet Senfoni Orkestrası eşliğinde dünya klasikleri ile ülkelerinin ulusal opera aryalarından örnekler sunacak.

TÜRKSOY Daimi Konseyi vasıtasıyla 2022’nin “doğumunun 100’üncü yılında” Azerbaycanlı ünlü maestro Fikret Amirov’u yâd yılı kendisine ilan edilmesi zımnında 23. TÜRKSOY Opera Günleri bile Amirov’a ithafen düzenleniyor.

Etkinlikte ayrıca Fikret Amirov’un sanatsal çalışmaları ve hususi arşivinden oluşan fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisi birlikte sanatseverlerin ilgisine sunulacak.

Bursa’nın ardından İzmir ve KKTC duraklarında sürecek konser dizisi 22 Ilkgüz’dahi sona erecek.

Share: