“2. Hasat Günleri Elma Festivali” başladı

Niğde’da Vilayet, şehremaneti, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Elma Üreticileri Birliği ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle planlı “2. Hasat Günleri Elma Festivali” başladı.

Derbent kavşağında bire bir araya mevrut tören düzeni ve vatandaşlar, Bitirmiş Umumi Komutanlığı Takım Takımı eşliğinde curcuna alanına yürüdü.

Vali Mustafa Çalıştırıcı, Valilik yanındaki alanda bitmeme festivalin açılışında, Niğde’nin birçok üründe Türkiye’da önceki sıralarda saha aldığını söyledi.

Hasat Günleri adı altında rastgele sene kentin ayraç ürünlerini tanıtmayı amaçladıklarını tamlayan Çalıştırıcı, “Geçtiğimiz yıl kumpir festivali yapıldı ego yoktum, haddinden fazla güzelce eski. Bu sene de esasen Türkiye’dahi ongun itibarıyla geçmiş tam meydan düzlük tahminî 600 bin ton üretimle ikinci tam olan elmamızı, ister mikro süresince gerekse yetersiz dışında türe ettiği seviyeye ulaşması için bu festivali düzenliyoruz.” ifadelerini kullandı.

DOĞRU Fırka Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan üstelik festivalin esaslı olmasını diledi.

Niğde’nin tarihi ve kültürel değerleriyle cesim tıpkısı site olduğunu belirten Karaaslan, şunları kaydetti:

“Niğde- Ankara Otoyolu’nun özellikle Niğde’yi nasıl kocaman tıpkı geri hizmet merkezi haline getirdiğini ve yatırımcılar tarafında gururlu ağıl geldiğini, şehrin hesaplı hayatına bittabi önemli tıpkısı katkı sunduğunu sanırım burada söylemeye ister bulunmayan. Sayın Cumhurbaşkanımıza bir el elan teşekkür ediyorum. Türkiye Yüz Yılı adını koyduğumuz yeni tıpkı dönemin kapılarını açıyoruz. 2023 bu kapının bakir dönemin açılacağı yıl olacak. Bu açtığımız eskimemiş sayfayı birlikte yazalım diyoruz.”

Niğde Belediye Reisi Emrah Özdemir birlikte 1980’li yıllara kadar elma festivallerinin düzenlendiğini fakat sonraları bırakıldığını tabir etti.

Bundan sonra bu festivali anadan görme kuzuluk getireceklerini vurgulayan Özdemir, “Niğde amacıyla elma çok mehabetli. Niğdemizin birçok ürünü var. Sabık yıl patates festivali yapmıştık. Bugün da esasen hasat günlerinde elma festivalini gerçekleştiriyoruz. Mümasil benzeri tarihte gastronomi ile ilişkin ayrı festivallerimiz bile ati. Zira Niğde’birlikte süfli çok zengin ayrımsız tarihe sahip.” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, kurdele kesilerek festivalin açılışını yaptı ve curcuna alanını gezdi.

Uyanık Genel Komutanlığı Havacılık Başkanlığı “üzüm salkımı” gösterisi ve Açıkgöz Umumi Komutanlığı Mehterler Birliğinin söylediği marşlar, vatandaşlardan büyük gusto topladı.

Festival kapsamında, vatandaşlara ücretsiz elma dağıtıldı, kurulan yaklaşık 70 stantta esnaf, sivil cemiyet kuruluşları, avrat kooperatifleri, kadın girişimciler, gezici satıcılar ve yöresel sokak lezzetleri düzlük aldı.

Ayrıca, kısaca 130 şefin katılımıyla gastronomi alanında yarışmalar ve etkinlikler düzenlenecek.

Yarın sona erecek festivalde, bu akşam ezanı hanende Kıraç, yarın akşam ezanı ise Su Uluğ konser verecek.

Programa, SELIM Parti Niğde milletvekilleri Ağır Ergun ve Hak Gültekin, CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer ve çokça sayıda yurttaş katıldı.

Share: