2. Elizabeth’in cenazesi amacıyla Antalya ve Isparta’daki çiçekçilerden şişman rüşvet! Bildirme az 1,5 milyon üst karanfil İngiltere’ye gönderilecek

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in ölümü sonrası Antalya ve Isparta’daki kesme çiçek sektöründe balaban tıpkısı elektrik başladı. Ece Elizabeth’in 8 Ilkgüz’da son etmesi sonrasında Kraliyet ailesince matem ve cenaze merasimi için 10 günce bir izlence hazırlandı. Bu kapsamda, alelhusus dahi cenaze töreni üzere İngiltere’den Antalya’ya yapılan akçakesme çiçek talebinde yüzde 80-90’a vasıl bire bir dilek artışı yaşanıyor.

Akçakesme çiçek üretiminde Türkiye’üstelik önce tam saha kayran Antalya’de, kasım- haziran aylarında hasat gerçekleşiyor. Haziran- son teşrin ayları arasındaki dönemde ise plato bölgesi olarak nitelendirilen Isparta’daki üretimlerle 12 aylık kesintisiz istihsal sürecindeki bu antrakt dolduruluyor. Kraliçe Elizabeth’in ölümü de Isparta bölgesindeki yayla üretiminin sonuç dönemine balya geldi.

İNGİLİZ TALEPLERİ İLK SIRADA

Antalya’daki seralardaki hasat dönemi son teşrin ayında başlayacağı için şu dakika İngiltere’den faziletli dilek olmasına rağmen, kitap yetersizliği dolayısıyla firmalar siparişlere yetişemiyor. Bu dönemde İngiltere’ye olan akçakesme çiçek ihracatını 7-8 dönem süren yolculukta TIR’larla gerçekleştiren bölüm, Ece’nin ölümüyle nakliyatlarını uçaklarla günlük adına göndermeye başladı. Firmalar iştirakçi sayıları ve himmet saatlerini artırırken, kesme çiçek ihracatında öncelik namına İngiltere’yi ilk çatlak aldı.

ÖLÜM HABERİNİN ARDINDAN SİPARİŞ YAĞDI

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Meclisi ile Kesme Çiçek ve Bezgi Bitkileri Çığır Komitesi üyesi Selçuk Çelebi, 8 Ilkgüz akşamı Kraliçe’nin ahiret yolculuğu haberiyle İngiltere’deki müşterilerinden ekstra çiçek siparişleri almaya başladıklarını söyledi. Çelebi, Ülkede gerçekleşecek olan ulusal matem ve cenaze programının 10 dönüş süreceği belirtiliyor. Ancak içre bulunduğumuz çevrim Antalya’da akçakesme çiçek üretimi bulunmayan, Isparta’de plato üretiminin bile azaldığı tıpkısı aktarılma geldi dedi.

TIR YERİNE UÇAKLA SEVKİYAT

Normal haftalık sözleşmelerinin olduğu çiçek sevkiyatlarını yapmakta zorlanırken, sevkiyat programına yıpranmamış mevrut siparişlerle akçakesme çiçek sektöründe İngiltere’nin evvel sıraya alındığını anlatan Selçuk Çelebi, Cenazeden yağlık bu hafta itibarıyla TIR’la sevk edeceğimiz ürünlerimizi uçak sevkiyatına dönüştürdük. TIR’la 7-8 devir sürerken, uçakla devrisi çevrim ellerinde oluyor diye konuştu.

“SEÇME RENKTEKİ KARANFİLİ GÖNDERİYORUZ”

Ece Elizabeth’in ölümüyle akçakesme çiçek siparişlerinde yüzde 80-90’lık bir artış olduğunu ifade eden Çelebi, Ancak bu periyot istihsal boşluğumuzdan kontekst bu havale artışının yüzdelik 40-50’sini karşılamaya çalışıyoruz. Şu anda üretimi olan soy ise karanfil, seçkin renkteki karanfili bile gönderiyoruz. 10 günce program dışında kısaca 1 kamer boyunca bu hareketliliğin de sürmesini bekliyoruz dedi. Antalya ve Isparta’daki akçakesme çiçek üreticilerinin İngiltere’ye aracısız ihracatının yanı sıra Hollanda’ya birlikte çetin miktarda çiçek gönderdiklerini kaydeden Çelebi, bu kapsamda Hollanda’daki müşterilerinin de cenazeden ortalık ellerindeki Türk çiçeklerini İngiltere’ye gönderdiklerini söyledi.

MESAİ VE İŞÇİ SAYILARI ARTIRILDI

Çiçek firmasında kalite kontrol ve antrepo sorumlusu kültür mühendisi Rabia Yıldırım, plato bölgesindeki üretimin birkaç olduğu zaman olması nedeniyle normalde günlük 8 saat şeklinde tıpkı emek programı uygularken, Kraliçenin ölümü üzerine hem çalışma saatleri hem dahi işçi sayılarını çoğaltmak durumunda kaldıklarını söyledi. Sebep, bu süreçte her dönme günlük 2’şer saat emek ve 11- 18 Eylül Aksata günleri dahi düzentileme kararı aldıklarını dile getirdi. Yıldırım, 30 olan işçi kapasitesinin üstelik 45 kişiye çıkartıldığını kaydetti. Itidalli Anadolu Bezgi Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Yılmaz ise yayla yerine rapor edilen Isparta’nın haziran- kasım ayları beyninde, Antalya’nın yunak olduğu yaz dönemindeki açığını kapattığını belirterek, şöyle konuştu:

“Üretim periyodumuzun üstelik 12 kamer süresince yapılmasını sağlıyoruz. Isparta’daki üretim alanlarının büyük bölümünü Antalyalı üreticiler oluşturuyor. Isparta’bile 2 bin dekar alanda toplamda 250 milyon dallık tıpkısı istihsal kapasitesi kâin. Normalde bu dönemde İngiltere pazarına haftalık 600- 700 bin eğin çiçek gönderirken, Kraliçe Elibazeth’in ölümüyle gelişigüzel bu rakamın cenaze merasimi döneminde sunma az 1,5 milyon arka olacağını anlayış ediyoruz. İngiltere’den taleplerde ağır ayrımsız artma var. Şu anda yayladaki üretimde karanfil ağırlıklı üretimiz mevcut. Cenaze ve matem programının arkası sıra da anlaşılan tıpkısı müddet henüz bu hareketliliğin bitmeme etmesini bekliyoruz.”

2. Elizabeth’in ardından İngiltere’bile mülk, pasaport ve milli marş başta kalkmak amacıyla bir nice molekül dönüşüme uğrayacakShare: